SATELITY
Airbus rozbuduje portfolio satelitów do obrazowania o konstelację TripleSat
Koncern Airbus zawarł z chińskim dystrybutorem komercyjnych zobrazowań satelitarnych, firmą Twenty First Century Aerospace Technology Co. Ltd, umowę regulującą przekazywanie zdjęć pozyskiwanych z użyciem konstelacji TripleSat. Dane z trójskładnikowego systemu optoelektronicznej obserwacji Ziemi mają zapewnić firmie Airbus szersze możliwości dostaw precyzyjnych danych obrazowych.
System satelitarny TripleSat, pierwotnie DMC3, działa na orbicie okołoziemskiej od 2015 roku. Składa się z trzech identycznych lekkich satelitów (o masie 445 kg) bardzo wysokiej rozdzielczości obrazowania (w zakresie poniżej 1m). Krążą one po jednakowej orbicie, w rozmieszczeniu względem siebie co 120 stopni. System umożliwia codziennie monitorowanie dowolnego miejsca na Ziemi, ujawniając znajdujące się na jej powierzchni szczegóły o wielkości zaledwie 80 cm.
Konstelacja satelitów TripleSat została zaprojektowana specjalnie w celu skanowania dużych powierzchni gruntu, dzięki czemu dane z niej uzyskiwane uzupełnią istniejącą ofertę Airbusa, bazującą na systemach obrazujących Pléiades i SPOT. Głównym założeniem porozumienia z chińską firmą 21AT (Twenty First Century Aerospace Technology Co. Ltd) jest zaoferowanie bardziej rozległego dostępu do informacji geoprzestrzennych. Szczególnym zakresem przeznaczenia tego typu danych jest zarządzanie kryzysowe.
Satelity TripleSat wyprodukowała brytyjska firma Surrey Satellite Technology Ltd (SSTL) na rzecz rodzimego operatora satelitarnego DMC International Imaging w wyniku umowy z 2011 roku, opiewającej na kwotę 110 mln GBP. Tego samego roku pełne prawa do korzystania z systemu i pozyskiwania z jego użyciem danych obrazowych stały się częścią kontraktu handlowego między Wielką Brytanią a Chinami, wartego blisko 1,4 bln GBP. Na jego mocy firma 21AT pozyskała pełny dostęp do zasobów konstelacji DMC3, bez konieczności samodzielnego zarządzania satelitami na orbicie.
Airbus dysponuje już instrumentami optycznymi o bardzo wysokiej rozdzielczości obrazowania Pléiades 1A i 1B oraz pracującymi w wysokiej rozdzielczości satelitami SPOT 6, SPOT 7 i konstelacją DMC. Koncern ma też w swojej ofercie satelity radarowe: do działających niezależnie od pogody urządzeń TerraSAR-X i TanDEM-X po ostatnio dodanego satelitę PAZ. Ich możliwości dodatkowo zwiększa współpraca z satelitami rynkowych partnerów, takich jak KazEOSat.