Reklama

SATELITY

Blisko milion USD kary za nieautoryzowane wystrzelenie satelitów

Satelity SpaceBEE jeszcze na Ziemi. Fot. Swarm Technologies
Satelity SpaceBEE jeszcze na Ziemi. Fot. Swarm Technologies

Federalna Komisja Łączności Stanów Zjednoczonych (FCC) ogłosiła 20 grudnia 2018 r., że przeprowadziła dochodzenie w sprawie nieautoryzowanego wystrzelenia oraz obsługi satelitów przez Swarm Technologies. Firma zgodziła się na ugodę, na mocy której zobowiązała się do zapłaty kary w wysokości 900 000 USD, poddanie się przez wydłużony okres nadzorowi FCC oraz wymogowi częstszego raportowania komisji o opracowywanych satelitach jeszcze przed ich wystrzeleniem w przestrzeń kosmiczną.

"Będziemy restrykcyjnie egzekwować wymagania FCC, aby spółki starały się o autoryzację komisji jeszcze przed wystrzeleniem satelitów komunikacyjnych i uruchomieniem stacji naziemnych do ich obsługi" powiedział Rosemary Harold, szef biura wykonawczego FCC. "Te ważne obowiązki chronią innych operatorów przed zakłóceniami radiowymi i kolizjami, dzięki czemu przestrzeń kosmiczna staje się bezpieczniejszym miejscem".

W kwietniu 2017 r. przedsiębiorstwo Swarm Technologies złożyło wniosek o udzielenie zezwolenia na eksperymentalne świadczenie usług radiowych w celu wdrożenia i eksploatacji dwóch stacji naziemnych i czterech małych satelitów zwanych SpaceBEE lub BEE (Basic Electronic Elements). Jednak w grudniu 2017 r. FCC oddaliła wniosek Swarm z powodu obaw dotyczących ograniczonych możliwość śledzenia satelitów po ich wystrzeleniu w kosmosie. Pomimo to Swarm wystrzelił swoje satelity 12 stycznia 2018 roku.

FCC rozpoczęła dochodzenie  w przedmiocie nieautoryzowanych satelitów w marcu 2018 r. w następstwie otrzymanych doniesień. Dochodzenie wykazało, że Swarm wystrzelił cztery satelity konstelacji BEE w Indiach i niezgodnie z prawem przesyłał sygnały pomiędzy stacjami naziemnymi w Georgii  i satelitami przez ponad tydzień. Ponadto w trakcie dochodzenia FCC odkrył, że Swarm przeprowadzał również nieautoryzowane testy m.in. meteorologicznej stacji balonowej. Wszystkie te aktywności wymagały uprzedniego zezwolenia FCC, ktorego spółka jednak nie otrzymała.

Zawarta ugoda stanowi finalne zakończenie dochodzenia FCC. Na jej mocy Swarm Technologies zobowiązał się uiścić karę w wysokości 900.000 USD na rzecz amerykańskiego skarbu państwa. Ponadto, firma musi przedkładać raporty dotyczące opracowywanych konstelacji satelitów jeszcze przed ich wystrzeleniem przez następne trzy lata. Sprawozdania te mają być przedkładane w terminie pięciu dni po podpisaniu umowy o wystrzeleniu satelitów w przestrzeń kosmiczną i co najmniej 45 dni przed planowaną datą wyniesienia ich w przestrzeń kosmiczną. Ponadto, Swarm zobowiązał się do ścisłego przestrzegania planu zgodności, aby zapobiec przyszłym naruszeniom zasad ustanowionych przez FCC.

W przyszłości Biuro Inżynierii i Technologii oraz Biuro Międzynarodowe FCC będą nadal rozpatrywać wnioski Swarm na ogólnych zasadach na podstawie przedkładanych wymaganych prawem wniosków. Od momentu rozpoczęcia dochodzenia przez FCC, Swarm nie brał udziału w żadnym nieautoryzowanym wystrzeleniu lub działaniu satelitów.  

W odpowiedzi na działania Swarm Technologies, równolegle z rozpoczęciem dochodzenia FCC wydała w kwietniu 2018 r. opinię dotyczącą egzekwowania wymagań prawnych dotyczących zasad autoryzacji misji kosmicznych. Wskazano w niej, że operatorzy satelitarni muszą ubiegać się o uzyskacie autoryzacji FCC na przeprowadzanie misji kosmicznych i uruchomienie stacji naziemnych do ich obsługi. W dokumencie tym ostrzega się ww. podmioty przed zawieraniem porozumień dotyczących wystrzeliwania satelitów w przestrzeń komiczną po wcześniejszej odmowie udzielenia licencji na realizację danej misji lub jeszcze przed jej otrzymaniem od komisji.

Reklama
Reklama

Komentarze