Reklama

SATELITY

Chińczycy wypuścili dwa nowe satelity obserwacyjne

Fot. chińskie media
Fot. chińskie media

Pod koniec kwietnia z terytorium Chińskiej Republiki Ludowej wystrzelona została rakieta Długi Marsz. Wyniosła dwa satelity obserwacji Ziemi. Charakter ich misji nie jest do końca jasny.

Rakieta Długi Marsz w wersji 4B (Chang Zheng-4B – CZ-4B) wystartowała w nocy z 29 na 30 kwietnia br., z centrum kosmicznego Taiyuan w prowincji Shanxi. Start miał miejsce 52 minuty po północy naszego czasu.

Po opuszczeniu platformy startowej trójstopniowa rakieta nośna skierowała się na południe. Jej dolny człon najpewniej spadł gdzieś na obszarze Chin wkrótce po wykonaniu swojego zadania.

CZ-4B dostarczyła tym razem w przestrzeń kosmiczną dwa satelity Tianhui 2, oznaczone Tianhui 2-01A (TH 2-01A) oraz Tianhui 2-01B (TH 2-01B). Trafiły one na okołobiegunową niską orbitę okołoziemską (LEO) o wysokości nieco ponad 500 km. Inklinacja tej orbity (jej nachylenie w stosunku do płaszczyzny ziemskiego równika) wynosi 97,5 stopnia.

Zgodnie z oficjalnie przekazywanymi informacjami oba nowe satelity Tianhui mają służyć do eksperymentów naukowych, badań powierzchni planety pod kątem obecności surowców, badań geograficznych i mapowania.

Całkiem możliwe, że urządzenia będą realizowały zadania o charakterze wojskowym. Na to może wskazywać chociażby fakt, że władze ChRL do ostatniej chwili zwlekały z ujawnieniem informacji o misji Chang Zheng-4B (np. jeśli chodzi o ostrzeżenie pilotów statków powietrznych o realizowanym starcie rakiety). Brak jest również informacji o bardziej precyzyjnych celach działania wyniesionych satelitów na LEO.

Trzy chińskie satelity Tianhui 1 zostały wcześniej wyniesione w kosmos w latach 2010, 2012 i 2015.

image
Wizualizacja satelity Tianhui 1A. Ilustracja: CAST

Lot CZ-4B z 30 kwietnia br. oznaczał, jak poinformowała agencja Xinhua, ogółem 303 misję rakiety Długi Marsz.

Reklama
Reklama

Komentarze