Reklama

SATELITY

Chiński meteosatelita do zadań specjalnych już na orbicie

Fot. China Meteorological Administration/National Satellite Meteorological Center [nsmc.org.cn]
Fot. China Meteorological Administration/National Satellite Meteorological Center [nsmc.org.cn]

W nocy z 2 na 3 czerwca br. w kierunku orbity geostacjonarnej został wystrzelony chiński satelita Fengyun-4B. Był to kolejny start obiektu tej serii, należącego do następnej generacji meteosatelitów dostarczających krytycznych danych pogodowych i atmosferycznych, a także z podglądu przestrzeni kosmicznej (m.in. na potrzeby zarządzania kryzysowego i obronności). Jego misja, tak jak poprzedników, ma z założenia polegać na informowaniu o zjawiskach pogodowych i kosmicznych rzutujących na kondycję infrastruktury bądź prowadzenie rządowych operacji - umożliwiając Chinom m.in. wydawanie stosownych ostrzeżeń o zagrożeniach oraz podejmowanie możliwych środków zaradczych.

Rozpoczęcie misji satelity Fengyun-4B nastąpiło 2 czerwca 2021 roku o godzinie 00:17 czasu lokalnego (18:17 czasu polskiego - CEST) z ośrodka lotów satelitarnych w Xichang. Zastosowaną rakietą nośną był system Chang Zheng 3B/E (pol. Długi Marsz 3B/E), przewożący ładunek satelitarny o masie 5380 kilogramów, który skutecznie dostarczono w tym locie na orbitę transferową w kierunku geostacjonarnej. Był to trzeci start tej rakiety kosmicznej w 2021 roku.

Czym jest Fengyun-4B? Najprościej rzecz ujmując, jest to satelita meteorologiczny państwowego systemu monitorowania zdarzeń pogodowych, kwalifikowany do jego drugiej generacji (obejmuje ona satelity Fengyun 3 oraz Fengyun 4, podczas gdy Fengyun 1-2 zaliczane są do generacji pierwszej). Operatorem satelitów Fengyun jest Chińska Administracja Meteorologiczna (China Meteorological Administration).

Wcześniejszy system tej serii, Fengyun-4A trafił na orbitę geostacjonarną w 2016 roku. Zakładana żywotności tych instrumentów satelitarnych to 8 lat.

Obok wspomnianej masy (prawie 5,5 tony), satelita Fengyun-4B posiada wymiary 3,4 na 2,2 m. Wyposażony jest w trzyczęściowy panel słoneczny, zdolny do dostarczania 3200 W do akumulatorów, obsługujących instrumenty znajdujących się na pokładzie. Jako środek pędny satelita wykorzystuje monometylohydrazynę (MMH) oraz tlenki azotu (MON-1).

Na ładunek użyteczny chińskiego meteosatelity składają się:

- GIIRS (Geostationary Interferometric Infrared Sounder): urządzenie umożliwiające wgląd w atmosferę ziemską w paśmie podczerwieni. Jego celem jest mierzenie temperatury jej górnych warstw, badanie wysokości chmur, wilgotności, a także pomiar nagromadzenia ozonu. Znajduje zastosowanie również w badaniach samej powierzchni planety, dokładniej jej temperatury (lądu oraz morza).

image
Ilustracja: Narodowe Centrum Satelitów Meteorologicznych [nsmc.org.cn]

- LMI (Lightning Mapping Imager): bada intensywność burz, pomagając w prognozowaniu ich aktywności (przesyła meteorologom przetworzone już dane z obserwowanych wyładowań atmosferycznych.

- AGRI (Advanced Geostationary Radiation Imager): to nic innego jak kamera wielozakresowa, zdolna do skanowania obszaru o powierzchni miliona kilometrów kwadratowych w ciągu jednej minuty.

image
Ilustracja: Narodowe Centrum Satelit Meteorologicznych [nsmc.org.cn]

- SEMIP (Space Environment Monitoring Instrument Package): dwusegmentowy instrument monitorowania pogody kosmicznej. W pierwszym zakresie wychwytuje wysokoenergetyczne cząstki z przestrzeni kosmicznej oraz magnetosfery ziemskiej. W zakresie drugim ma na celu skanowanie bezpośredniego otoczenia satelity, w celu oceny bezpośredniego wpływu promieniowania kosmicznego i wiatru słonecznego na instrumentarium satelitarne (oraz skali ewentualnej szkodliwości).

- SXEUV (Solar X-EUV Imaging Telescope) to kolejny instrument służący do pomiaru kosmicznej pogody. Ma na celu badanie aktywności słonecznej. Może również mierzyć promieniowanie rentgenowskie oraz ultrafioletowe.

image
Ilustracja: Narodowe Centrum Satelitów Meteorologicznych [nsmc.org.cn]

Rodzina satelitów Fengyun nie jest nowym pomysłem Chińskiej Administracji Meteorologicznej. Pierwsze z nich został wyniesiony na orbitę heliosynchroniczną odpowiednio w 1988 i 1997 roku, niemniej ich misja dawno się zakończyła. Aktualnie sprawne są następujące satelity: Fengyun-2D, Fengyun-3A, Fengyun-3B, Fengyun-2F, Fengyun-2C, Fengyun-2G, Fengyun-4A, Fengyun-3D, Fengyun-4B (w kolejności ich wystrzelenia). Dodatkowo  planuje się wystrzelenie pokaźnej ich liczby w latach następnych, aż do 2035 roku.


Z oferty Sklepu Defence24 - zapraszamy!
Z oferty Sklepu Defence24
Reklama
Reklama

Komentarze