SATELITY
Creotech Instruments zaangażowany w przygotowanie satelity ICEYE-X2 do misji orbitalnej
ICEYE-X2 to wyposażony w radar SAR polsko-fiński satelita do obserwacji Ziemi. Jego wystrzelenie stanowić będzie kolejny krok na drodze do budowy innowacyjnej konstelacji zdolnej do pozyskiwania wysokiej jakości zobrazowań satelitarnych niezależnie od warunków pogodowych. Start misji zaplanowano na 19 listopada. Satelita został zaprojektowany i wybudowany przez fińską firmę ICEYE, przy udziale polskiej spółki Creotech Instruments S.A.
Urządzenie będzie wystrzelone za pomocą dostarczonej przez SpaceX rakiety Falcon 9. O ile pogoda pozwoli, start nastąpi 19 listopada br. z bazy Sił Powietrznych USA Vandenberg w Kalifornii.
- Jesteśmy ogromnie podekscytowani na myśl o wyniesieniu na orbitę satelity radarowego ICEYE-X2. Po sukcesie misji satelity ICEYE-X1, firma ICEYE mocno pracowała nad przyspieszeniem procesu produkcji – mówi Rafał Modrzewski, CEO w firmie ICEYE – Creotech był świetnym partnerem, który pomógł nam w utrzymaniu tempa prac na jakim nam zależało budując naszą rewolucyjną konstelację satelitarną.
Start rakiety zostanie zrealizowany w ramach koordynowanej przez Spaceflight Industries misji „SSO-A: SmallSat Express”, w czasie której na orbitę okołoziemską trafi 60 małych satelitów pochodzących od aż 34 różnych organizacji, wśród nich polski studencki satelita PW-Sat2.
- Trend Space 4.0 zmienia oblicze światowego przemysłu kosmicznego. Miniaturyzacja, zmniejszenie kosztów wynoszenia czy tworzenie konstelacji niewielkich satelitów to kierunki wyznaczające ten trend, które otwierają szansę nowym podmiotom na zaistnienie na tym konkurencyjnym rynku w roli dostawcy kompleksowych rozwiązań i usług. Stworzenie i planowane wyniesienie fińsko-polskiego satelity obserwacji Ziemi o masie około 85 kg to doskonały przykład na to, jak polskie prywatne podmioty wykorzystują tę szansę - mówi dr hab. Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej – Cieszy mnie zarówno fakt wykorzystywania globalnych trendów rynkowych, jak i to, że podmioty krajowe posiadają zdolność dostarczenia satelitów zobrazowania radarowego. Satelity tego typu w niedalekiej przyszłości powinny posłużyć zaspokojeniu potrzeb cywilnych i wojskowych, więc posiadanie potencjału w tym zakresie w Polsce jest bardzo cenne. Przewiduje się, że do 2030 roku na orbicie okołoziemskiej znajdzie się około 10 000 niewielkich nowych satelitów. Część z nich, jak się okazuje, może być konstruowana i budowana w naszym kraju.
ICEYE-X2 trafi na heliosynchroniczną niską orbitę okołoziemską (LEO). Do końca 2019 roku ICEYE chce umieścić w kosmosie dalszych osiem satelitów w ramach powstającej konstelacji.
Budowa globalnej konstelacji SAR
ICEYE-X2 będzie kolejnym urządzeniem wysłanym w przestrzeń kosmiczną przez firmę ICEYE, współtworzoną w Finlandii przez Polaka, Rafała Modrzewskiego. W Warszawie powstało centrum kontroli lotów dla obecnych i przyszłych satelitów.
Celem ICEYE jest stworzenie unikatowej konstelacji satelitów do obserwacji Ziemi (EO), wyposażonych w radary z syntetyczną aperturą (SAR). Tego typu urządzenia są w stanie skanować powierzchnię planety niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych. Mają też docelowo oferować relatywnie krótki czas rewizyty, co sprzyjać będzie monitorowaniu zmian zachodzących w obserwowanym środowisku.
Satelita ICEYE-X2 waży 85 kg i będzie zdolny do wykonywania zobrazowań o rozdzielczości nawet 3x3m. Z usług dostarczanych przez konstelację ICEYE skorzystają zarówno klienci publiczni jak i prywatni m.in. z branż związanych z transportem morskim i sektorem wydobywczym. Zobrazowania dostarczane przez ICEYE będą zgodne z wymaganiami polskiej platformy komputerowej CREODIAS, budowanej pod przewodnictwem Creotech i przechowującej oraz udostępniającej wszelkie dane satelitarne programu Copernicus Unii Europejskiej. Jest to kolejny obszar synergii pomiędzy ICEYE i Creotech.
Satelita ICEYE-X2 pomyślnie przeszedł niezbędne testy, po czym został wysłany do Kalifornii. Wystrzelony na początku roku satelita ICEYE-X1, który stanowił rodzaj platformy testowania technologii, z powodzeniem wykonał ponad 600 zdjęć satelitarnych powierzchni Ziemi.
Kooperacja polsko-fińska
W prace nad ICEYE-X2 w istotny sposób zaangażowana była firma Creotech Instruments S.A. z Piaseczna.
Współpraca Creotech Instruments z Iceye, to przykład obopólnie korzystnych relacji biznesowych. Nawiązaliśmy je prawie trzy lata temu, gdy obie firmy były na znacznie wcześniejszym etapie rozwoju i konsekwentnie rozwijaliśmy budując unikalne kompetencje w swoim obszarze specjalizacji. Chcemy je wznieść na jeszcze wyższy poziom.
Współpraca ICEYE z polskim Creotechem rozpoczęła się w 2016 roku, kiedy firma z Piaseczna otrzymała zlecenie na montaż elementów elektroniki na potrzeby pierwszego, prototypowego satelity z docelowej konstelacji ICEYE.
Kosmiczny listopad w Polsce – polski listopad w kosmosie
Planowany na 19 listopada starty misji satelity ICEYE-X2 jest jednym z istotnych wydarzeń dla polskiego przemysłu kosmicznego, które będą miały miejsce w drugiej połowie listopada 2018 r. W ramach tego samego startu rakiety Falcon 9 na orbitę okołoziemską wyniesione zostaną także dwa satelity: polski PW-Sat2, którego zadaniem będzie przetestowanie żagla deorbitacyjnego, jako technologii przydatnej pod kątem przyszłej walki z problemem kosmicznych śmieci oraz satelita ESEO/S-50 zrealizowany w ramach programu edukacyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej, dla którego system telekomunikacyjny został przygotowany w znacznej mierze na Politechnice Wrocławskiej.
Na 26 listopada zaplanowane także zostało lądowanie na Marsie sondy InSight NASA, na pokładzie której znajduje się urządzenie penetrujące grunt marsjański z mechanizmem opracowanym i wykonanym w Polsce przez firmę Astronika ze wsparciem krajowych przedsiębiorstw i instytutów naukowo-badawczych.
Również w drugiej połowie listopada 2018 r. na poligonie w Drawsku planowane jest wystrzelenie na wysokość 15 km prototypu rakiety suborbitalnej przygotowanej przez polskie przedsiębiorstwo SpaceForest – jednej z 2 rakiet konstruowanych w Polsce, która podczas lotów do granicy kosmosu może umożliwić w przyszłości testowanie technologii i prowadzenie badań w stanie mikrograwitacji.
Końca obiegają także negocjacje prowadzone przez Polską Agencję Kosmiczną sprawie dołączenia Polski do Europejskiego Konsorcjum SST (Space Surveillance and Tracking). Członkostwo naszego kraju w konsorcjum umożliwi rodzimym podmiotom udział w przedsięwzięciach finansowanych ze środków Unii Europejskiej, których budżet w bieżącej perspektywie finansowej wyniesie prawie 100 mln euro. Agencja finalizuje również prace analityczne nad wynikami badania ankietowego dotyczącego zapotrzebowania polskiej administracji publicznej na wykorzystanie danych satelitarnych, zrealizowanego przez PAK w ramach projektu Sat4Envi.
Listopadowym wydarzeniom krajowego sektora kosmicznego towarzyszy kampania informacyjna pod hasłem „Poland in Space – kosmiczny listopad” realizowana przy wsparciu Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
Listopadowe osiągnięcia polskich podmiotów wpisują się w kierunki rozwoju wyznaczone przez Polską Strategię Kosmiczną przyjętą przez rząd w 2017 r. Polska branża kosmiczna liczy obecnie około 50 podmiotów, w większości z sektora MŚP, których działalność koncentruje się na obszarze technologii satelitarnych i kosmicznych. Dla kolejnych ponad 100 podmiotów projekty w tego obszaru stanowią tylko fragment prowadzonej aktywności. Dynamiczny rozwój tej branży rozpoczął się wraz z dołączeniem Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej w listopadzie 2012 r. Polskie przedsiębiorstwa i instytuty naukowo-badawcze efektywnie wykorzystały 6 lat członkostwa naszego państwa w ESA. Zrealizowały lub realizują dla europejskiej agencji około 330 kontraktów o łącznej wartości ponad 100 mln euro, biorą udział w prestiżowych misjach kosmicznych ESA, takich jak: Rosetta - na kometę 67P/Czuriumow-Gierasimienko, Cassini-Huygens – na Tytana, księżyc Saturna, Proba 3 – badającej koronę słoneczną, ExoMars2016 czy JUICE – do księżyców Jowisza. W kraju rozwijają się kosmiczne specjalizacje, takie jak: robotyka, optoelektronika, systemy mikrosatelitarne i integracja małych satelitów czy rakiety suborbitalne.
Aby ten rozwój przyspieszyć, potrzebne jest systemowe wsparcie ze strony państwa. Temu celowi ma służyć Krajowy Program Kosmiczny – dokument wykonawczy Polskiej Strategii Kosmicznej, nad opracowaniem którego pracuje Polska Agencja Kosmiczna. Celem programu jest budowa w Polsce kompetencji umożliwiających zabezpieczenie krajowych potrzeb w zakresie technologii satelitarnych oraz rozwój potencjału podmiotów tworzących narodowy sektor kosmiczny i ich konkurencyjności na rynku międzynarodowym. Trwają obecnie konsultacje Krajowego Programu Kosmicznego na lata 2019-2021, a gotowy dokument zostanie przekazany do akceptacji Prezesa Rady Ministrów do końca 2018 r.
Źródło: Creotech Instruments