Reklama

Nawigacja

Czasowa utrata globalnego pokrycia przez Glonass

Ilustracja: glonass-iac.ru
Ilustracja: glonass-iac.ru

Po tym jak satelita nr 754, należący do rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej Glonass, został na krótko wycofany, konstelacja tymczasowo utraciła pełne pokrycie globalne. Połowa z urządzeń obecnych na orbicie jest już w okresie pogwarancyjnym.

Dla prawidłowego działania na całej powierzchni ziemskiego globu rosyjski system GNSS Glonass wymaga sprawnego funkcjonowania 24 satelitów. Obecnie w kosmosie znajduje się 26 urządzeń. Jedno przechodzi konserwację, a jedno jest jeszcze w fazie testów lotnych. Generalnie rzecz biorąc, 24 z nich pozostają czynne. Jednak między 19 a 21 września satelita Glonass-M oznaczony nr 754 został tymczasowo wycofany z użytku na czas niezbędnych prac konserwacyjnych.

W efekcie, przez kilkadziesiąt godzin funkcjonowały jedynie 23 satelity, co oznaczało, że usługi świadczone w oparciu o sygnał GNSS z systemu Glonass nie pokrywały całego globu. Dla pokrycia całego terytorium Federacji Rosyjskiej sprawnych musi być 18 satelitów Glonass.

Jednocześnie agencja TASS informuje, że spośród 26 obecnych na orbicie satelitów Glonass, już w 13 przypadkach upłynął okres gwarancyjny. Chwilowo wycofany na potrzeby konserwacji satelita nr 754 dołączył do konstelacji w roku 2014, z przewidywanym okresem eksploatacji wynoszącym co najmniej siedem lat.

Moskwa dysponuje jeszcze na Ziemi pięcioma zapasowymi satelitami Glonass-M. Kolejne dziewięć (Glonass-K1) jest produkcji. Mają być oddawane w trzech transzach, po trzy sztuki, w latach 2019, 2020 i 2021.

Satelity konstelacji Glonass znajdują się na średniej orbicie okołoziemskiej o wysokości 19.100 km i inklinacji 64,8 stopnia.

Reklama

Komentarze

    Reklama