Reklama

SATELITY

Do 2027 r. poleci w kosmos 3300 satelitów ważących ponad 50 kg

Ilustracja: NASA
Ilustracja: NASA

Raport Satellites to be Built & Launched over the Next 10 Years jest lekturą obowiązkową dla wszystkich zainteresowanych biznesem opierającym się na systemach satelitarnych i ich wprowadzeniem na rynek. Raport jest w pełni zaktualizowany, zawiera wszystkie kluczowe dane liczbowe i analizy potrzebne do zrozumienia globalnego rynku kosmicznego oraz przyszłych możliwości i wyzwań.

Według 21. edycji raportu, Euroconsult przewiduje, że do 2027 r. średnio 330 satelitów o masie powyżej 50 kg będzie wystrzeliwanych rocznie przez agencje rządowe i organizacje komercyjne na całym świecie. Jest to trzykrotny wzrost w ciągu ostatniej dekady, w trakcie której rynek satelitarny doświadcza zmiany paradygmatu wraz z rozwojem małych satelitów i dużych konstelacji.

Sektor satelitarny przechodzi ogromną transformację, ponieważ coraz więcej podmiotów komercyjnych i rządowych korzysta z konstelacji w celu wprowadzenia nowych usług satelitarnych na Ziemi. Przewiduje się, że w ramach ponad 40 konstelacji o różnych rozmiarach i możliwościach wystrzelonych zostanie około 2300 satelitów na orbity okołoziemskie niskie i średnie Ziemi dla tak różnorodnych usług, jak łączność, nawigacja, obserwacja Ziemi, meteorologia i gromadzenie danych z czujników zlokalizowanych na Ziemi.

3.300 satelitów o wadze powyżej 50 kg, które mają być wystrzeliwane na orbitę w latach 2018-2027, powinno stanowić rynek o wartości 284 mld USD dla przemysłu kosmicznego pod względem budowy urządzeń i wynoszenia ich na orbitę, co oznacza wzrost o 25% w stosunku do poziomu z ostatniej dekady. Jednocześnie spadek cen jest widoczny w przemyśle satelitarnym, który napędzany jest przez komercyjne konstelacje małych satelitów.  

Rządy pozostaną największym klientem przemysłu satelitarnego wprowadzając na orbitę ponad 1.300 satelitów, które zostaną umieszczone na orbicie w ciągu najbliższych 10 lat dla około 70 krajów, o wartości rynkowej ponad 200 mld USD. Rządy dominują w przemyśle kosmicznym, ponieważ kraje o ustalonej pozycji na rynku kosmicznym zastępują i rozbudowują swoje systemy satelitarne na orbicie, a więcej krajów nabywa swoje pierwsze operacyjne systemy satelitarne, zwykle do komunikacji, obserwacji Ziemi i wywiadu obrazowego. 85% rynku rządowego pozostanie skoncentrowane w 10 krajach o ugruntowanym przemyśle kosmicznym. Pozostałe 60 krajów inwestuje w systemy satelitarne, aby rozwinąć krajowe możliwości kosmiczne lub nabyć swoje pierwsze systemy w celu lepszego reagowania na rozwój społeczny i gospodarczy.

Euroconsult wierzy, że w komercyjnym sektorze kosmicznym około 50 firm wystawi na orbitę prawie 2.000 satelitów, z czego 1.700 sztuk będzie przeznaczone dla 22 konstelacji komercyjnych. Przestrzeń komercyjna nadal oznacza komunikację i umieszczanie satelitów na orbicie geostacjonarnej (GEO); satelity te odpowiadają za prawie 50% z 70 mld USD przychodów komercyjnych oczekiwanych w ciągu następnej dekady. Dwa inne duże rynki komercyjne to duże rynki dla nieumieszczanych na GEO orbitalnych konstelacji satelitarnych dla łączności (25% przychodów) i obserwacji Ziemi (11% przychodów). Pojawiają się także nowe rynki komercyjne dla usług opartych na satelitach znajdujących się na orbicie, takich jak przedłużanie okresu eksploatacji satelitów już działających w przestrzeni kosmicznej.

Reklama
Reklama

Komentarze