Nawigacja
ESA powierzy Thales Alenia Space modernizację segmentu naziemnego systemu Galileo
Thales Alenia Space, wspólne przedsięwzięcie Thales (67%) i Leonardo (33%), podpisało umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na opracowanie i rozmieszczenie następnej wersji naziemnej stacji nawigacyjnej systemu Galileo (GMS) oraz centrum cyberbezpieczeństwa Galileo (GSF), zwanych jako WP2X.
Kontrakt ten, opiewa na kwotę około 324 mln euro. Obejmuje również konserwację obecnie używanych wersji. Pełna zdolność operacyjna (FOC) powinna być osiągnięta do końca 2020 r.
W przypadku rozwiązań dla sektora PRS, z których korzysta wiele Państw, celem jest osiągnięcie wstępnej zdolności operacyjnej (IOC).
Głównym celem jest modernizacja infrastruktury i zabezpieczeń z zakresu cyberbezpieczeństwa. Prace konserwatorskie i modernizacyjne będą prowadzone przy funkcjonującym systemie Galileo. Został on uznany za operacyjny w grudniu 2016 r. Obecna infrastruktura GMS/GSF obejmuje ponad dziesięć milionów linii kodu (LoC).
Thales Alenia Space będzie przewodniczyć konsorcjum 15 firm, w tym spółce Thales, która pozostanie odpowiedzialna za cyberbezpieczeństwo i szyfrowanie. Leonardo, druga spółka z konsorcjum będzie odpowiedzialna za Galileo Security Facility.
Prace będą trwały ok. 28 miesięcy i będą realizowane na całym świecie:
- Centrala kontroli naziemnej (GCC) w Oberpfaffenhofen (Niemcy) i Fucino (Włochy),
- Centrala monitorowania bezpieczeństwa Galileo (GSMC) w Paryżu (Francja) i Madrycie (Hiszpania),
- 5 lokalizacji ULS (UpLink Stations),
- 16 stacji czujników naziemnych (GSS).
Umowa przewiduje również zakup urządzeń przeznaczonych do wykrywania zakłóceń. Ma to zminimalizować zagrożenia, z którymi muszą sobie radzić sygnały GNSS.
Źródło: Thales Alenia Space