Reklama

SATELITY

ESA przygotowuje misję demonstracyjną w zakresie komunikacji satelitarnej

Ilustracja: GOMSpace
Ilustracja: GOMSpace

Europejska Agencja Kosmiczna planuje wystrzelić dwa małe satelity na początku przyszłej dekady. Satelity zaprojektuje duńskie przedsiębiorstwo GOMSpace. Posłużą badaniu możliwości małych satelitów w zakresie realizacji zadań przyszłych konstelacji satelitarnych, tworzonych dla zapewnienia łączności.

Nowa misja została oznaczona GOMX-5. Kontrakt na jej przygotowanie dla Europejskiej Agencji Kosmicznej zdobyła firma GOMSpace z Danii. Wartość umowy to 300 tys. euro.

Misję będą realizować dwa niewielkie satelity o masie po ok. 20 kg każdy. Skonstrouwane zostaną na specjalnie do tego przygotowanych platformach satelitarnych. Dzięki temu gotowe urządzenia mają się cechować zwiększoną niezawodnością i możliwościami w zakresie bardziej racjonalnego gospodarowania energią elektryczną. Zostaną wyposażone w zaawansowane instrumenty służące łączności satelitarnej.

Zadaniem satelitów GOMX-5 będzie sprawdzenie w warunkach orbitalnych rozwiązań tworzonych pod kątem budowy przyszłych, dużych konstelacji satelitów telekomunikacyjnych. Chodzi o opracowanie takiego rodzaju małych satelitów, które zapewnią wysoką przepustowość kanałów komunikacyjnych, a jednocześnie będą charakteryzować się znacznym stopniem manewrowości w przestrzeni kosmicznej.

Umowa zawarta pomiędzy ESA i GOMSpace dotyczy na razie wczesnych faz przygotowania GOMX-5. Duńska firma ma mianowicie zaprojektować całą misję oraz określić jej specyfikację. Te działania mają zostać zrealizowane w 2019 r. Prawdopodobnie później GOMSpace otrzyma od ESA dalsze zamówienie na realizację zadania GOMX-5.

Przewidywany termin umieszczenia satelitów GOMX-5 na orbicie to rok 2021.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!