Reklama

SATELITY

Finlandia: Satelita wystrzelony dla uczczenia 100 lat niepodległości

Artystyczna wizualizacja satelity Suomi-100. Ilustracja: Aalto University
Artystyczna wizualizacja satelity Suomi-100. Ilustracja: Aalto University

Fiński satelita Suomi-100, który powstał z okazji 100-lecia niepodległości kraju, został w poniedziałek 3 grudnia wystrzelony z Kalifornii na pokładzie rakiety Falcon 9. Wyniesiony z kilkudziesięcioma innymi satelitami Suomi-100 ma fotografować m.in. zorze polarne.

"Jesteśmy w kosmosie"; "Wspaniale kosmiczna podróż Suomi-100 w końcu się zaczęła!" - ogłosił na Twitterze fiński Uniwersytet Aalto oraz grupa odpowiedzialna za projekt i budowę jubileuszowego satelity.

Wyniesienie w kosmos oficjalnego fińskiego satelity Suomi-100, nazwanego na cześć 100-lecia niepodległości było wielokrotnie przekładane. Satelita miał być wystrzelony około rok temu (pierwotnie z Indii), ale na przeszkodzie stanęły problemy techniczne rakiety nośnej. Ostatecznie zdecydowano się na rakietę amerykańską, której start też ostatnio opóźniał się m.in. ze względu na pogodę.

Na pokładzie tej samej rakiety w kosmos poleciał w poniedziałek również polski satelita PW-Sat2, skonstruowany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Tym samym pojazdem wyniesiony został na orbitę również fińsko-polski satlita ICEYE-X2. To radarowy satelita obserwacji Ziemi skonstruowany przy współpracy z Polską firmą Creotech Instruments.

Projekt jubileuszowego fińskiego satelity, którego zadaniem będzie badanie i fotografowanie m.in. zórz polarnych i terytorium Finlandii, jest wspólnym przedsięwzięciem Uniwersytetu Aalto w Otaniemi (Espoo) oraz Fińskiego Instytutu Meteorologicznego.

Suomi-100 jest kolejnym fińskim satelitą wystrzelonym po 2017 roku, kiedy Finlandia oficjalnie rozpoczęła badania Kosmosu. Pierwszymi satelitami wyniesionymi na orbitę były satelity akademickie służące do celów naukowych. W styczniu 2018 r. wystrzelony został pierwszy fiński komercyjny satelita ICEYE-X1.

Projekty fińskich satelitów wpisują się w ogłoszoną w listopadzie krajową strategię kosmiczną. Program przygotowywany przez resorty gospodarki oraz transportu i komunikacji zakłada, że do 2025 roku Finlandia stanie się w skali światowej najbardziej ”atrakcyjnym” i "prężnym" środowiskiem dla biznesu związanego z branżą kosmiczną.

Finlandia uzyskała niepodległość 6 grudnia 1917 roku i za kilka dni obchodzi 101. rocznicę tego wydarzenia.

PAP/PZ

Reklama
Reklama

Komentarze