Reklama

SATELITY

Francusko-niemiecki satelita rozpoznawczy poleci rakietą Ariane 6

Satelita CSO. Ilustracja: Astrium
Satelita CSO. Ilustracja: Astrium

We wtorek 19 czerwca 2018 r. przedstawiciele resortów obrony Francji i Niemiec porozumieli się co do wystrzelenia wspólnego wojskowego satelity obserwacyjnego.

CSO3 (Composante Spatiale Optique 3) to satelita obserwacji Ziemi o przeznaczeniu militarnym. Należy do urządzeń optycznych o wysokiej rozdzielczości.

Dnia 19 czerwca br. Berlin i Paryż zgodziły się, że wspólnego satelitę rozpoznawczego wyniesie na orbitę opracowywana obecnie nowa europejska rakieta nośna, Ariane 6.

Projekt Ariane 6, który Francja w pełni wspiera, jest głównym instrumentem suwerennego dostępu Europy do przestrzeni kosmicznej.

francuskie ministerstwo obrony

CSO3 ma zostać wystrzelony w 2021 r. Trafi najpewniej na heliosynchroniczną, polarną, niską orbitę okołoziemską. Jego rolą będzie zwiększenie częstotliwości rewizyty przy współpracy z urządzeniami CSO1 oraz CSO2. Ważący ok. 3,5 tony satelita będzie mógł m.in. prowadzić obserwacje w podczerwieni. Przewidywany okres jego eksploatacji to 10-12 lat.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!