SATELITY
Galileo pomoże meteorologom. Spire Global partnerem ESA
Na mocy porozumienia z Europejską Agencją Kosmiczną, prywatna spółka satelitarna Spire Global uzyskała prawo do wykorzystania sygnału nawigacyjnego konstelacji Galileo na potrzeby prowadzenia precyzyjnych pomiarów i analiz pogodowo-klimatycznych. Amerykańska firma stała się tym samym pierwszym komercyjnym partnerem ESA w zakresie wykorzystania europejskiego systemu GNSS do pozyskiwania danych meteorologicznych. Wartość udostępnionych zasobów informacji, w perspektywie zakładanych 25 lat użytkowania, oszacowano na blisko 2,7 miliarda USD.
Partnerstwo nawiązane z Europejską Agencją Kosmiczną umożliwi amerykańskiej spółce Spire Global (a konkretniej, jej konstelacji mikrosatelitów Lemur-2) korzystanie z sygnału nawigacyjnego Galileo do wykonywania dokładnych pomiarów z zakresu meteorologii geopozycyjnej. Wykorzystuje się w tym celu zjawisko okultacji radiowej, czyli ugięcia nadawanego sygnału radiowego w trakcie jego propagacji w atmosferze Ziemi. Umożliwia to m.in. wyznaczenie całkowitej zawartości pary wodnej w kolumnie atmosferycznej, a tym samym precyzyjne określenie wartości temperatury, ciśnienia atmosferycznego oraz wilgotności powietrza.
Możliwości takiego zastosowania sygnału systemu GNSS dają ładunki użytkowe mikrosatelitów Spire Global, ze szczególnym uwzględnieniem urządzenia radio-okultacyjnego STRATOS. Jeszcze w listopadzie br. miały miejsce dwie osobne misje kosmiczne z ich udziałem, w ramach których wystrzelono w sumie 6 egzemplarzy satelitów konstelacji Lemur-2. Ładunki nr 82 i 83 wyniesiono na orbitę na pokładzie lekkiej rakiety Electron w dniu 11 listopada (warto dodać, że lot trzeciego segmentu nowozelandzkiej rakiety napędzał wówczas silnik nazwany „Curie”, na cześć polskiej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie). Cztery kolejne (nr 84-87) wyniesiono w kosmos 29 listopada jako ładunek indyjskiej rakiety PSLV.
Firma Spire Global została włączona jako pierwsza na świecie do współpracy z ESA nad użyciem sygnału nawigacyjnego Galileo w prowadzeniu pomiarów meteorologicznych. Wartość pozyskiwanych w ten sposób danych ma sięgnąć w perspektywie planowanych 25 lat użytkowania nawet 2,7 miliarda USD.
Począwszy od 2014 roku, firma Spire Global zbudowała i uruchomiła w ramach swojej dedykowanej konstelacji już ponad 70 mikrosatelitów Lemur-2 (start rakiety Sojuz-2.1b z egzemplarzami nr 58-67 zakończył się niepowodzeniem). Każdy z nich ma masę zaledwie 4 kg i zaliczany jest do kategorii CubeSat. Satelity Spire mają wiele dodatkowych czujników na pokładzie, które poza zbieraniem danych pogodowych śledzą też m.in. ruch statków morskich (system AIS).
Konstelacja Galileo to sieć 30 satelitów nawigacyjnych zarządzanych przez Unię Europejską w celu stworzenia nowego globalnego systemu geopozycjonowania, będącego odpowiednikiem amerykańskiego systemu GPS (Global Positioning System). System wszedł we wczesną fazę działania w 2016 roku.