SATELITY
Spółka Hughes proponuje Europie hybrydowy terminal satelitarno-komórkowy
Spółka Hughes Network Systems, będąca globalnym dostawcą użytkowych technologii satelitarnych opartych na różnych sposobach transmisji danych oraz sieci, wprowadza na rynek europejski hybrydowy terminal satelitarno-komórkowy nowego rodzaju (Hughes 4510 Satellite/Cellular Terminal). Jak głosi producent, to pierwszy tego rodzaju podwójny terminal, który inteligentnie zarządza przydzielaniem IP, bazując na płynnym, przemiennym alokowaniu sygnału sieci komórkowych i satelitarnych (MSS), poprawiający dostępność połączenia w rozmaitych zastosowaniach na obszarze dotychczasowego wykluczenia sprawnej komunikacji.
Zaprezentowany przez Hughes terminal 4510 ma zapewnić inteligentną łączność w obszarze głównych zastosowań mobilnych, naziemnych i morskich, bez dostępu do sieci energetycznej. Gdy terminal przemieszcza się poza zasięg naziemnych systemów komórkowych, następuje automatyczna aktywacja działającej w paśmie S usługi satelitarnej, zapewniając ciągłą łączność. „Funkcje terminala 4510 umożliwiają powszechnie dostępną łączność dla kluczowych zastosowań w pojazdach i łodziach, które poruszają się zarówno po obszarach objętych zasięgiem sieci komórkowych, jak i takich, gdzie takiego zasięgu nie ma, a także w obiektach stacjonarnych, które bazują głównie na energii słonecznej lub są zasilane z akumulatorów” - zapewnił Graham Avis, wiceprezes Hughes ds. sieci komórkowo-satelitarnych (MobileSat).
EchoStar Mobile - siostrzana spółka firmy Hughes w ramach grupy EchoStar - wykorzystuje dotychczas znane urządzenie Hughes 4510 do zapewniania nowej usługi EM SYNERGY™, która zapewnia hybrydową łączność dla klientów w Europie - od mocno zurbanizowanych obszarów po odległe krańce kontynentu - przy wykorzystaniu połączeń satelitarnych działających w paśmie S oraz paneuropejskiego roamingu komórkowego. Wśród możliwych odbiorców Hughes 4510 wymienia się sektor komercyjny/przemysłowy i rządowy, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań morskich, w przemyśle naftowym i gazowym, monitorowaniu tzw. inteligentnych sieci energetycznych, a także w branży żeglarskiej i Internetu rzeczy (IoT).
Terminal posiada kartę typu embedded SIM (eSIM) do obsługi sieci komórkowych 4G na całym świecie oraz inteligentnie, dynamicznie przydzielany IP w ramach sieci naziemnych i działających w paśmie S, w zależności od ich dostępności. Urządzenie jest zbudowane zgodnie z normą szczelności IP67 zapewniającą całkowitą pyłoszczelność i ochronę przed zanurzeniem w wodzie. Terminal ma także wbudowaną dookólną antenę satelitarną i potrzebuje niewielkiej ilości energii, dzięki czemu nadaje się do łatwego montażu na pojazdach, w obiektach stacjonarnych oraz na łodziach w miejscach położonych poza zasięgiem sieci energetycznej.
System Hughes 4510 zapewnia możliwość zdalnego sterowania i aktualizowania oprogramowania sprzętowego, a funkcja samodzielnej aktywacji pozwala na automatyczne przywrócenie zasilania i połączenia (bez ingerencji człowieka) w przypadku przerw w dostawie energii.
Hughes Network Systems posiada ponad 50 proc. udziałów w światowym rynku terminali satelitarnych, zaopatrując głównych operatorów telekomunikacyjnych oraz dostawców Internetu na pokładach samolotów, operatorów sieci komórkowych i klientów rządowych (w tym wojskowych). Jako dostawca usług zarządzanych, Hughes obsługuje blisko 500 tys. obiektów firmowych z wykorzystaniem przewodowych i bezprzewodowych rozwiązań HughesON™. Firma posiada siedzibę w Germantown (Stan Maryland) w Stanach Zjednoczonych i należy do grupy technologicznej EchoStar Corporation (notowanej na parkiecie NASDAQ) - światowego dostawcy satelitarnych rozwiązań komunikacyjnych. Koncern ma swoją siedzibę w Englewood w Stanie Kolorado.
Źródło: Hughes Network Systems