Reklama

SATELITY

ICEYE „łamie techniczną barierę”. Mikrosatelita SAR o niespotykanej rozdzielczości

Port przeładunkowy w Nigerii - zobrazowanie wykonane z użyciem satelity Iceye-X2 w trybie Spotlight. Fot. ICEYE [iceye.com]
Port przeładunkowy w Nigerii - zobrazowanie wykonane z użyciem satelity Iceye-X2 w trybie Spotlight. Fot. ICEYE [iceye.com]

Spółka ICEYE – zarządzana przez polskiego przedsiębiorcę, Rafała Modrzewskiego – opublikowała pierwsze zdjęcia potwierdzające dotąd nienotowaną w lekkich urządzeniach SAR precyzję obrazowania powierzchni Ziemi. Działający na orbicie od grudnia 2018 roku mikrosatelita Iceye-X2 zdołał wykonać zobrazowania charakteryzujące się rozdzielczością przestrzenną niższą niż 1 metr. To pierwszy przypadek tego typu na urządzeniu o masie nie przekraczającej 100 kg.

Swoje pierwsze zobrazowania radarowe SAR (ang. Synthetic Aperture Radar) o rozdzielczości przestrzennej mniejszej niż jeden metr spółka ICEYE opublikowała 9 sierpnia br. na własnej stronie internetowej. Jak wskazano, zostały one pozyskane z użyciem wystrzelonego w grudniu 2018 roku satelity Iceye-X2, pracującego w specjalnym trybie Spotlight. Funkcja ta umożliwia dłuższe skupienie mechanizmu obrazującego na określonym obszarze, by pozyskać bardziej szczegółowe dane.

Szef i jeden ze współzałożycieli fińskiej firmy, Rafał Modrzewski, podkreślił znaczenie tego dokonania, mówiąc o skutecznym przełamywaniu dotychczas nienaruszonych barier technicznej wykonalności podobnych działań. Jak podkreślił w komentarzu dla amerykańskiego portalu SpaceNews, wykonywanie zobrazowań o rozdzielczości przestrzennej poniżej jednego metra z satelitów SAR lżejszych niż 100 kg to „niezwykłe osiągnięcie technologiczne”. Wskazał przy tym, że otwiera to szereg wielu nowych możliwości użytkowych, jakie stają się dostępne dla szerokiego grona klientów publicznych i prywatnych.

Udostępnione przez nas zdjęcia pokazują, że wcześniej brane pod uwagę ograniczenia małych satelitów SAR są konsekwentnie przełamywane przez nasz niezwykle utalentowany zespół.

Rafał Modrzewski, prezes ICEYE

 

Modrzewski zaznaczył także, że dzięki zdjęciom w wyższej rozdzielczości klienci firmy mogą łatwiej identyfikować małe i klasyfikować większe obiekty, takie jak statki na morzu, pociągi lub kontenery w portach. Możliwości, jakie daje tryb Spotlight, mogą być szczególnie cenne w realizowaniu zadań z zakresu reagowania kryzysowego, administracji cywilnej i bezpieczeństwa morskiego. Oprócz tego, Iceye-X2 może wykonywać zdjęcia w innych zdefiniowanych trybach: Stripmap – o średniej rozdzielczości i zakresie pola widzenia oraz Scansar – o bardzo szerokim polu widzenia.

Spółka ICEYE uruchomiła pierwszego komercyjnego mikrosatelitę SAR, Iceye-X1, w styczniu 2018 roku, Czas na wystrzelenie drugiego, bardziej zaawansowanego Iceye-X2, przyszedł jeszcze pod koniec tego samego roku. Technologia fińskiej firmy umożliwia klientom rządowym i komercyjnym wykonywanie zobrazowań satelitarnych o każdej porze dnia i nocy oraz niezależnie od warunków pogodowych (zarówno zachmurzenia, jak i opadów).

Firma kontynuuje rozwój pod kątem rozmieszczenia szerokiej satelitarnej konstelacji obrazowania radarowego. W ostatnim czasie – 5 lipca br. – umieszczono na orbicie parę nowych satelitów, Iceye-X4 oraz -X5. Są one częścią realizowanego planu dostaw 5 nowych obiektów orbitalnych, jakie ICEYE przewidział do wykonania w 2019 roku (do tej pory rozmieszczono co najmniej trzy z nich).

Reklama
Reklama

Komentarze