Reklama

SATELITY

Jak samodzielnie posłuchać PW-Sata2?

Anteny stacji naziemnej PW-Sat2 na wydziale EiTI Politechniki Warszawskiej. Źródło: pw-sat.pl
Anteny stacji naziemnej PW-Sat2 na wydziale EiTI Politechniki Warszawskiej. Źródło: pw-sat.pl

Na 19 listopada 2018 roku spodziewane jest wyniesienie satelity PW-Sat2 na orbitę na pokładzie rakiety Falcon 9! PW-Sat2 podczas swojej czterdziestodniowej misji będzie nadawał w paśmie amatorskim i każdy, kto posiada odpowiedni sprzęt radioamatorski, będzie w stanie odbierać i dekodować dane. Wspólnie z firmą SoftwareMill zespół PW-Sata2 udostępnia narzędzia, dzięki którym będzie to możliwe.

PW-Sat2 będzie jednym z ładunków misji SpaceFlight SSO-A, realizowanej za pomocą rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Kilka godzin po odłączeniu od ostatniego członu rakiety satelita PW-Sat2 zacznie nadawać co 60 sekund ramki zawierające jego telemetrię. W transmitowanych danych znajdą się najważniejsze informacje o stanie satelity. Dane przesyłane na Ziemię przez PW-Sat2 będą “otwarte” i dostępne do odbioru i dekodowania dla każdego. Aby to ułatwić, zespół misji udostępnia na licencjach open source odpowiednie narzędzia, oparte o GNU Radio oraz stworzony wspólnie z SoftwareMill serwis radio.pw-sat.pl.

Każdy entuzjasta łączności radiowej i systemów satelitarnych zaproszony jest do udziału w projekcie poprzez odbieranie i przekazywanie danych. Zespół wyraził nadzieję, że specjalnie przygotowana aplikacja webowa posłuży nie tylko radioamatorom, ale również osobom, które nigdy nie interesowały się odbieraniem sygnałów z satelitów. Aplikacja umożliwi przegląd wszystkich zebranych danych i śledzenie stanu satelity PW-Sat2 niemal na żywo.

Informacje o stanie misji, aktualizacjach narzędzi do odbioru, planowane akcje (zmiana przepływności bitowej nadawanej telemetrii, uruchamianie eksperymentów) będą dostępna na Twitterze PW-Sata2.

Więcej informacji dla zainteresowanych radioamatorów oraz szczegóły odnośnie przygotowywanego konkursu można znaleźć pod tym adresem internetowym.

Źródło: pw-sat.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!