Reklama

SATELITY

Kolejne lato anomalii temperaturowych. Copernicus podaje dane z 2021 roku

Ilustracja: Pixabay/Tumisu [pixabay.com]
Ilustracja: Pixabay/Tumisu [pixabay.com]

Według danych klimatycznych zbieranych w ramach europejskiego programu Copernicus, tegoroczne lato jest kolejnym bijącym historyczne rekordy pod względem skali średnich temperatur w Europie. Dodatkowo, tegoroczny sierpień na świecie był trzecim najcieplejszym w historii pomiarów.

Choć tegoroczne lato nie dobiegło jeszcze końca, a w Europie Środkowej nie brakło chłodniejszych dni, obliczenia na bazie danych satelitarnych wskazują na kolejny sezonowy rekord temperaturowy w skali całego kontynentu. Dotychczasowy sezon letni 2021 plasuje się jako najcieplejszy w historii europejskich pomiarów, będąc przy tym okresem występowania znaczących anomalii temperaturowych na wschodzie i południu regionu.

Rozpatrywane wyniki pomiarów obejmowały trzy miesiące letnie (czerwiec-lipiec-sierpień) 2021 r., z uwzględnieniem temperatury powietrza przy powierzchni Ziemi. Zgodnie z tym, średnia temperatura w miesiącach czerwiec-sierpień dla Europy w 2021 r. była niemal 1°C powyżej średniej z lat 1991-2020, co czyni ten okres najcieplejszym latem w zestawie danych C3S (Copernicus Climate Change Service). Przy tym poprzednie najcieplejsze sezony letnie (2010 i 2018 r.) były tylko o 0,1°C chłodniejsze, co jest dość niewielkim marginesem.

Dodatkowo zwrócono uwagę na odbiegające od normy wyniki dotyczące sierpnia 2021 r. W skali globalnej bowiem sierpień 2021 okazał się - na równi z sierpniem 2017 r. - trzecim najcieplejszym w historii pomiarów, przy nieco ponad 0,3°C wyższej temperaturze niż średnia z lat 1991-2020 r.

W Europie sierpień 2021 r. był bliski średniej z lat 1991-2020 r., ale z mocno zróżnicowanymi warunkami na całym kontynencie: rekordowe temperatury maksymalne w krajach śródziemnomorskich, znacznie cieplejsze niż przeciętne temperatury na wschodzie wobec temperatur mieszczących się poniżej średniej na północy i w centrum Europy.

image
Rozkład anomalii temperaturowych w Europie podczas miesięcy letnich 2021 roku. Ilustracja: ECMWF [ecmwf.int]

Skalę anomalii zobrazowano dzięki mapie opartej o wartości danych ze zbioru ERA5 ECMWF Copernicus Climate Change Service. Średnie powierzchniowe temperatury w regionie europejskim dotyczą tylko lądu z następującymi granicami długości/szerokości geograficznej: 25W-40E, 34N-72N.

C3S zastosował się przy tym do zalecenia Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), zakładającego bazowanie na ostatnim 30-letnim okresie porównawczym do obliczania średnich klimatycznych (w Biuletynach Klimatycznych C3S zmieniono okres referencyjny na lata 1991-2020). Dla zachowania przejrzystości, przedstawiono jednakże liczby i grafiki zarówno dla nowego, jak i poprzedniego okresu (1981-2010).

Copernicus Climate Change Service (C3S) to usługa realizowana przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Unii Europejskiej, obejmująca publikowanie comiesięcznych biuletynów klimatycznych informujących o zmianach obserwowanych globalnych temperatur powietrza przy powierzchni, rozkładzie pokrywy lodu morskiego i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie zgłoszone odkrycia opierają się na analizach komputerowych wykorzystujących miliardy historycznych pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.

Więcej informacji o zmiennych klimatycznych w sierpniu '21 oraz aktualizacjach modeli klimatycznych, a także grafiki w wysokiej rozdzielczości można pobrać ze strony internetowej usługi C3S.

Źródło: ECMWF


image
Reklama

 

Reklama
Reklama

Komentarze