Komunikacja
Niemieckie wojsko inwestuje w łączność satelitarną nowej generacji
4 lipca br. Niemieckie siły zbrojne przyznały firmie Airbus kontrakt na dostarczenie bezpiecznego wojskowego systemu łączności satelitarnej nowej generacji (SATCOMBw 3), na który składać się będą satelity geostacjonarne oraz segment naziemny. Umowa obejmuje wystrzelenie i wsparcie eksploatacji przez 15 lat. Satelity mają zostać umieszczone na orbicie przed końcem dekady, a wartość kontraktu wynosi 2,1 mld EUR.
Michael Schoellhorn, prezes Airbus Defence and Space, powiedział: „Po sukcesie programu SATCOMBw Stage 2, prowadzonego od 2009 roku, nowa umowa umocni nasze strategiczne partnerstwo z Bundeswehrą, zapewniając jej znacznie ulepszony i bezpieczny system milsatcom, z możliwości, które będą przydatne również w piątej dekadzie XXI wieku. Długoterminowe partnerstwa mają istotne znaczenie dla gwarantowania suwerenności i potencjału oraz ochrony sił zbrojnych w coraz bardziej niestabilnym środowisku geopolitycznym”.
Złożone właśnie zamówienie obejmuje zaprojektowanie, integrację, testy i dostawę na orbitę dwóch nowych, zbudowanych przez firmę Airbus, wojskowych geostacjonarnych satelitów telekomunikacyjnych, które będą następcami satelitów komunikacyjnych COMSATBw 1B i 2B. Obejmuje także modernizację istniejącego segmentu naziemnego w celu umożliwienia obsługi nowych satelitów oraz świadczenie usług operacyjnych przez 15 lat z możliwością przedłużenia tego okresu.
After the success of the SATCOMBw Stage 2 programme, Germany’s armed forces has awarded Airbus the SATCOMBw 3 prime contract for the next generation secure military satellite system. It includes geostationary satellites as well as ground segment📡 The spacecraft are due to be… pic.twitter.com/JMVZTLq8vv
— Airbus Space (@AirbusSpace) July 4, 2024
Sześciotonowe satelity nowej generacji będą bazować na platformie Eurostar Neo. W komunikacie czytamy, że będą one dysponować szerokimi możliwościami, co pozwoli dotrzymać kroku szybkim zmianom w cyfryzacji łączności i stale rosnącym wymaganiom odnośnie do szybkości transferu danych. Dlatego w ich konstrukcji mają znaleźć zastosowanie najnowocześniejsze technologie.
Kluczowym elementem kontraktu jest rozbudowany niemiecki łańcuch podwykonawców, obejmujący partnerów takich jak OHB z Bremy i wiele mniejszych firm. Główne elementy i usługi, w tym systemy kierowania, panele fotowoltaiczne, integracja zaawansowanych ładunków i ogólna obsługa pojazdów orbitalnych będą mieć niemiecki rodowód.
System łączności satelitarnej Bundeswehry (SATCOMBw) jest niezbędny do autonomicznych i niezależnie wdrażanych usług łączności i dostarczania informacji. Zapewnia globalną zdolność dowodzenia i kierowania niemieckimi siłami zbrojnymi, w tym kontyngentami wysłanymi za granice i jednostkami specjalnymi. Projekt SATCOMBw 3 ma także na celu zapewnienie, że zobowiązania w tej dziedzinie wobec sojuszników z NATO będą nadal wypełniane.
Źródło: Airbus/Space24.pl