Reklama

Komunikacja

Siły Powietrzne Peru z łącznością od europejskiej spółki

Peruwiański MiG-29
Peruwiański MiG-29
Autor. Sergio de la Puente (GFDL 1.2)

Siły Powietrzne Peru (Fuerza Aérea del Perú) będą korzystać z usług telekomunikacyjnych zapewnionych przez europejską spółkę SES za pośrednictwem satelity SES-14.

Informacja o podpisanej umowie pojawiła się na stronie firmy SES w środę, 11 grudnia br. Europejska spółka ma zapewnić kompleksowy zakres usług, tj. dostawa i instalacja oprogramowania i sprzętu oraz pakiet szkoleń dla Sił Powietrznych Peru. Wartość kontraktu pozostaje jednak nieznana.

Reklama

Kolejny krok dla bezpiecznej łączności dla Sił Powietrznych Peru

”Łączność w czasie rzeczywistym dla sił powietrznych zmienia zasady gry, ponieważ pozwala podejmować świadome decyzje w odpowiednim czasie” - skomentował podpisanie umowy z SES generał Marcos Francisco Robles Bocanegra, dyrektor ds. telematyki w Siłach Powietrznych Peru.

Zawarcie kontraktu z europejską spółką SES nastąpiło po kilku miesiącach od podpisania umowy z holenderską firmą New Skies Satellites. Umożliwi ona wdrożenie Centrum Operacji Sieci (ang. Network Operations Center), które będzie integrowało i stało na czele bezpieczeństwa systemów komputerowych, telekomunikacyjnych oraz satelitarnych. Warto zauważyć, że New Skies Satellites należy do spółki SES. Zakup miał miejsce w 2005 r.

Lotnictwo Peru będzie korzystało z łączności świadczonej dzięki satelicie SES-14. Jednostka została wyniesiona na orbitę geostacjonarną przy pomocy europejskiej rakiety nośnej Ariane 5 z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej w 2018. Usługi satelity działającego w paśmie C oraz Ku obejmują Amerykę Łacińską, Karaiby, Amerykę Północną, północny Atlantyk i Afrykę Zachodnią.

Reklama

Samoloty w Siłach Powietrznych Peru

Jak donosił w październiku 2024 r. portal Defence24.pl, w służbie Sił Powietrznych Peru pozostaje niecałe 20 myśliwców MiG-29, 12 starych i w większości niesprawnych Mirage 2000 i osiem Su-25, które w większości są zmagazynowane. Oprócz tego w ostatnim czasie są wycofywane lżejsze samoloty przeciwpartyzanckie MB-339A (10 maszyn) i A-37 (15 samolotów).

Peru negocjuje również zakup południowokoreańskich samolotów wielozadaniowych FA-50 (od 20 do 24 sztuk). Ponadto trwają negocjacje potencjalnego zakupu KF-21 od Korea Aerospace Industries (KAI). Więcej informacji na ten temat dostępnych jest TUTAJ.

Reklama

Komentarze

    Reklama