Komunikacja
Thales zbuduje satelitę komunikacyjnego dla Korei Płd
KT SAT Corporation (KT SAT), czyli koreański dostawca usług satelitarnych oraz Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), zawarły kontrakt na budowę i dostarczenie satelity komunikacyjnego KOREASAT 6A.
KOREASAT 6A zastąpi obecnego satelitę KORESAT 6 i będzie dostarczał zarówno stały serwis satelitarny (FSS), jak i nadawczy serwis satelitarny (BSS) dla Korei Południowej. Zostanie umieszczony na orbicie geostacjonarnej znajdującej się na 116° długości geograficznej wschodniej. Thales Alenia Space jako główny wykonawca prac jest odpowiedzialny za projekt, budowę, testy i dostawę naziemną satelity, a następnie usługi pozycjonowania orbitalnego i badań na samej orbicie. Ponadto Thales Alenia Space przeszkoli i wesprze zespół inżynierski klienta na miejscu oraz zapewni pomoc operacyjną przez cały okres eksploatacji satelity.
KOREASAT 6A zostanie zbudowany na sprawdzonej platformie Spacebus 4000B2 i będzie wyposażony w sześć transponderów BSS i 20 transponderów FSS. Taka moc nadajników pozwoli na zapewnienie łączności na całym obszarze Korei Południowej. Dostawa KOREASAT 6A planowana jest w czwartym kwartale 2024 roku. Satelita w momencie startu będzie ważył około 3,5 tony metrycznej, a jego żywotność wyniesie 15 lat.
Chciałbym podziękować KT SAT za naszą współpracę i za niesłabnące zaufanie wobec Thales Alenia Space. Ten kontrakt otwiera nowy rozdział wieloletniego i udanego partnerstwa pomiędzy naszymi firmami: KOREASAT 6A jest już piątym satelitą zbudowanym przez Thales Alenia Space dla KT SAT.
Hervé Derrey, Prezes i CEO Thales Alenia Space
Porozumienie skomentował równierz David Kyunmin Song, CEO firmy KT SAT, który nie krył zadowolenia z tej kooperacji. Jego zdaniem urządzenie KOREASAT 6A zapewni firmie zdolność do świadczenia najwyższej jakości usług satelitarnych dla swoich lojalnych klientów. Cieszy go także, że jego spółka w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju na rynku usług satelitarnych ma wsparcie takiego podmiotu jak Thales Alenia Space.
Czytaj też
Zdaniem Andrzeja Banasiaka, Dyrektora Thales Alenia Space w Polsce, spółka ma duże doświadczenie w budowaniu i obsłudze satelitów komunikacyjnych na całym świecie. W kontekeście omawianej informacji oznajmił on, że łańcuch dostawców do Spacebus jest wdrażany z powodzeniem także i w Polsce od 2015 r. i wspólną ambicją jest to, aby polskie firmy były w programie standardowymi dostawcami podsystemów. Dodał także, że wdrożony transfer wiedzy i technologii, m.in. w tym projekcie, pomaga zwiększyć konkurencyjność i kompetencje partnerskich podmiotów w kraju, umożliwiając im tym samym wejście do jednej z dynamicznie rozwijających się gałęzi przemysłu kosmicznego na rynku globalnym.
Firma KT SAT jest obecna w koreańskiej branży nadawczej i telekomunikacyjnej w Azji od ponad 50 lat. Spółka wykorzystuje łącznie pięć satelitów, aby zapewnić usługi dostosowane do potrzeb użytkowników i globalny zasięg satelitarny w Azji, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Według zapewnień producentów KOREASAT dociera do większości regionów, w których klienci potrzebują usług satelitarnych, w tym na kontynent azjatycki i afrykański z C-band Hemi Beam, zapewniając tym samym wysoką moc KuBand Regional Beam w Azji Południowo-Wschodniej i Afryce Subsaharyjskiej. KT SAT zapewnia łączność dla transmisji, danych i usług rządowych.
Źródło: Thales Alenia Space