Reklama

Komunikacja

Ukraiński telekom mocno zadłużony na rzecz Luksemburczyków

Fot. Astra Polska via Twitter
Fot. Astra Polska via Twitter

Ukraiński państwowy operator Ukrkosmos musi zapłacić ponad 3 mln dolarów. Fundusze na poczet tego zobowiązania zostały zamrożone na kontach bankowych przez Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy. Wierzycielem jest w tym przypadku luksemburski operator satelitarny SES.

Ukrkosmos świadczy usługi związane z dystrybucją sygnału telewizyjnego na terenie Ukrainy. W 2010 r. operator wykorzystywał po temu satelity telekomunikacyjne firmy Astra, wchodzącej w skład luksemburskiego przedsiębiorstwa SES. Wkrótce jednak Ukrkosmos zakończył współpracę z SES, przerzucając się na usługi świadczone przez izraelskie satelity AMOS.

Od 2011 r. Ukrkosmos i SES pozostają w sporze prawnym Ten drugi podmiot wystawił pierwszemu opiewający na równowartość 3 mln USD rachunek, który nie został uregulowany. W 2014 r. sąd arbitrażowy z siedzibą w Sztokholmie przyznał w tym sporze rację Luksemburczykom.

Przez następne lata sprawę rozpoznawały sądy na Ukrainie. Wreszcie, w 2018 r., korzystna dla SES decyzja się uprawomocniła. W efekcie, ukraińskie Ministerstwo Sprawiedliwości doprowadziło do zamrożenia środków Ukrkosmosu, zgromadzonych na kontach w PrivatBanku, UkrGazBanku oraz Oszczadbanku.

Oprócz wspomnianych 3 mln USD, Ukrkosmos będzie musiał dodatkowo zapłacić 0,4 mln dolarów odsetek i kosztów sądowych. Ze względu na złą kondycję przedsiębiorstwa konieczność spłacenia SES stawia pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie Ukrkosmosu.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!