Komunikacja
USA: nowy kosmiczny intranet nabiera rozpędu
Departament Obrony USA zamierza stworzyć koncept nowego modelu bezpiecznej łączności i transmisji danych. Elementami składowymi będą wojskowe i komercyjne satelity, a także centra danych. Wedle zamysłów stworzy to ściśle chronioną sieć, która zapewni stałe źródło transmisji danych m.in. dla jednostek militarnych.
Jak donosi portal Breaking Defense, władze USA wznowiły pracę nad rozpoczętym w 2016 roku programem HSA (Hybrid Space Architecture) będącym zunifikowanym, wysoce zabezpieczonym i uniezależnionym od ziemskiej infrastruktury przesyłu danych intranetem bazującym na cywilnych i wojskowych rozwiązaniach chmurowych, programistycznych a także i orbitalnych w postaci satelitów. Koncepcja została już jakiś czas temu przyjęta przez Pentagon, lecz w tym momencie rozpoczęły się odpowiednie działania ukierunkowanie do stworzenia zintegrowanej sieci odrębnej od klasycznego Internetu, co jest realizowane wspólnie m.in. z amerykańskimi siłami kosmicznymi (USSF).
Zaangażowanymi w projekt podmiotami są Space Warfighting Analysis Center (SWAC), Defense Innovation Unit (DIU) oraz Air Force Research Laboratory (AFRL) i Space Development Agency (SDA). Jak na razie ukończono wstępne analizy i rozważania dotyczące przyszłych urządzeń pozwalających na szerokopasmową transmisję danych pomiędzy satelitą a innymi znajdującymi się na orbicie okołoziemskiej urządzeniami przekaźnikowimi oraz naziemnymi centrami dowodzenia, samolotami bądź okrętami, co ma też współdziałać z wielodomenowym systemem kontroli i dowodzenia (JADC2).
Działająca w strukturze Pentagonu jednostka wykonawcza ds. innowacji w dziedzinie obronności (DIU) ma pomóc m.in. w znalezieniu komercyjnych firm zajmujących się komunikacją w przestrzeni kosmicznej (szczególnie z tymi, które mają doświadczenie w transmisji danych w technologii 5G), z którymi USSF mogłoby nawiązać współpracę w celu stworzenia zintegrowanej, wielodomenowej sieci. Wojskowi określają program na przełomowy, na wzór historycznego ARPANETu, który wprowadził armię amerykańską w system rozproszonej łączności (a stąd narodził się znany Internet).
Czytaj też
Według portalu Breaking Defense, wysoce chroniona i zaszyfrowana sieć projektowana jest w celu wsparcia działań wojennych prowadzonych w powietrzu, na lądzie, morzu oraz przestrzeni kosmicznej i cyberprzestrzeni. Hybrydowy charakter ma też się ujawnić w integracji systemów komunikacyjnych znajdujących się zarówno na niskiej, średniej, jak i geostacjonarnej orbicie okołoziemskiej oraz na orbicie wokółksiężycowej. W skład HSA miałyby wejść satelity oraz większe instrumenty, które będą stanowić łącza przesyłu danych.
W celu zademonstrowania sposobu działania zdecentralizowanego kosmicznego internetu jednostka DIU przyznała kontrakty firmom Aalyria, Anduril, Atlas i Enveil, które będą odpowiedzialne za przetestowanie telekomunikacyjnych ładunków użytecznych (w ramach najpewniej jednej platformy) w przestrzeni kosmicznej celem obrania właściwej drogi dla rozwoju programu HSA. Demonstracje na orbicie planowane są w ciągu najbliższych 24 miesięcy. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie DIU w tej sprawie, przewidywane są także dodatkowe zamówienia w ramach tego samego przetargu.
Czytaj też
Wyłącznie kosmiczna łączność internetowa zapewniałoby stabilne połączenie dla wszystkich komponentów sił zbrojnych, uniezależniając ją od nazienej infrastruktury, zezwalając jednocześnie na obsługę dużej ilości danych. Władze USA zwracają uwagę na potrzeby militarne takiego rozwiązania, gdyż zapewniłoby to m.in. szerokopasmowy internet w odległych bazach oraz szybkie dostarczanie obrazowań satelitarnych w czasie rzeczywistym, które znacząco poprawiłyby świadomość sytuacyjną siłom zbrojnym.
Abramsy i K2 w Polsce, ofensywa w Syrii - Defence24Week 101