Reklama

SATELITY

Lockheed Martin w pracach nad satelitarnym 5G o światowym zasięgu

Ilustracja: Omnispace [omnispace.com]
Ilustracja: Omnispace [omnispace.com]

Spółki technologiczne Lockheed Martin oraz Omnispace łączą siły na rzecz zbadania sposobów uzyskania sieci 5G o globalnym zasięgu, wykorzystującej infrastrukturę kosmiczną. Hybrydowa łączność satelitarna 5G ma w założeniu wzmocnić m.in. naziemne systemy łączności komórkowej.

Spółka telekomunikacyjna Omnispace oraz koncern Lockheed Martin obwieściły 23 marca br. zawarcie strategicznego porozumienia dotyczącego wspólnego badania możliwości rozwoju technologii 5G wykorzystującej aparaturę umieszczoną w przestrzeni kosmicznej. Projektowana globalna sieć orbitalna w standardzie 5G NTN (Non-Terrestrial Network) ma zapewnić urządzeniom komercyjnym, korporacyjnym i rządowym komunikację w dowolnym miejscu na świecie. "Ten typ sieci może na nowo zdefiniować komunikację mobilną, oferując nową jakość użytkownikom wymagającym wysokiej jakości połączeń niezależnie od tego, w jakim otoczeniu lub lokalizacji się znajdują" - zadeklarowano w okolicznościowym komunikacie.

Koncepcja Omnispace przewiduje stworzenie „jednej globalnej sieci”, która połączy zasięg konstelacji niegeostacjonarnych satelitów z przepustowością największych mobilnych sieci komórkowych na ziemi. System 5G NTN ma wykorzystywać zarezerwowane dla tej firmy częstotliwości w paśmie S (2 GHz) oraz standardy 3GPP, aby umożliwić interoperacyjność i bezpośrednią łączność z urządzeniami naziemnymi. We współpracy z firmą Lockheed Martin, ta hybrydowa sieć 5G miałaby zapewnić zasięg i przepustowość potrzebną do obsługi podstawowych aplikacji wymagających niezawodnej, globalnej komunikacji.

"Omnispace jest zaangażowany w wizję stworzenia nowej globalnej platformy komunikacyjnej, która zapewni urządzeniom mobilnym łączność 5G bezpośrednio z kosmosu" – skomentował zawarcie porozumienia Ram Viswanathan, prezes i dyrektor generalny Omnispace. "Cieszy nas holistyczne podejście firmy Lockheed Martin do złożonych systemów. Doceniamy głęboką wiedzę tej firmy w zakresie technologii satelitarnych i regulowanych rynków oraz jej zaangażowanie w tworzenie innowacyjnych rozwiązań komunikacyjnych" - podkreślił.

Globalna łączność 5G niesie w sobie szeroki potencjał zastosowań rządowych, komercyjnych i indywidualnych - włączając w to mobilną, międzystrefową komunikację militarną dla wszystkich połączonych domen operacyjnych.

"Z zespołem Omnispace dzielimy wspólną wizję kosmicznej sieci 5G pokrywającej całą ziemię, która umożliwi użytkownikom bezproblemowe przełączanie między sieciami satelitarnymi i naziemnymi, eliminując potrzebę posiadania różnych urządzeń w różnych sieciach" – zadeklarował Rick Ambrose, wiceprezes wydziału kosmicznego firmy Lockheed Martin. "W ostatecznym rozrachunku chodzi o wyposażenie użytkowników końcowych w połączenia o niskich opóźnieniach, działające w każdym wybranym miejscu" - streścił.

Obie spółki zgodnie odwołują się do wizji przedefiniowania komunikacji mobilnej, zakładającej zapewnienie globalnej łączność 5G z wykorzystaniem infrastruktury kosmicznej. W praktyce, stworzona w ten sposób struktura miałaby stać się (zgodnie z deklaracjami) pierwszą prawdziwie dwusystemową platformą 5G dostępną na rynku komercyjnym i na potrzeby rządowe.

Źródło: Omnispace/Lockheed Martin


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!