Reklama

SATELITY

Masywny meteosatelita nowej generacji nabiera kształtu

Fot. Airbus/Mathias Pikelj [airbus.com]
Fot. Airbus/Mathias Pikelj [airbus.com]

Ma sześć metrów wysokości, ponad trzy metry szerokości, a jej masa przekracza 1 tonę - mowa o strukturze stanowiącej zasadniczą cześć satelity systemu MetOp-SG (czyli drugiej generacji). To instrument pomiarów meteorologicznych, przeznaczony do funkcjonowania na orbicie polarnej. Struktura pierwszego satelity serii „B” systemu MetOp-SG znalazła się już w centrum integracji satelitów koncernu Airbus w Friedrichshafen (Niemcy).

Program MetOp-SG jest wdrażany przez Europejską Agencję Kosmiczną we współpracy z EUMETSAT. Konstelacja MetOp-SG składać się będzie z sześciu satelitów i zapewni kontynuację obserwacji meteorologicznych z orbity polarnej na lata 2024-2045. Dane przekazywane z zestawu nowej generacji europejskich instrumentów zostaną wykorzystane do zasilania modeli prognostycznych, umożliwiając obserwacje pogody na nowym poziomie zaawansowania.

Projekt obejmować ma monitorowanie w skali regionalnej i globalnej. Satelity MetOp-SG zapewnić mają: ulepszone sondowanie temperatury i wilgotności w podczerwieni i paśmie mikrofalowym; określenie polarnych wektorów ruchu atmosfery wyodrębnionych z obrazów optycznych; pomiary opadów i chmur z kamer w widmie optycznym, submilimetrowym i mikrofalowym; oraz pomiary wektora wiatru na powierzchni oceanu i wilgotności gleby w wysokiej rozdzielczości, uzyskane z obserwacji za pomocą skaterometru.

Konstelacja MetOp-SG składa się z dwóch serii satelitów (A i B), po trzy jednostki w każdej. Seria Satellite A zawiera instrumenty optyczne i sondy atmosferyczne, a seria Satellite B zawiera instrumenty mikrofalowe. Oba typy są oparte na platformach satelitarnych o dużej mocy Airbus Defence and Space (Astrobus). Podczas gdy seria Satellite A jest opracowywana i budowana pod przemysłowym nadzorem oddziału firmy w Tuluzie (Francja), projektowaniem i produkcją serii Satellite B kieruje oddział firmy w niemieckim Friedrichshafen.

Airbus w projekcie tym przewodzi konsorcjum przemysłowemu składającemu się z ponad 110 firm z 16 krajów europejskich i Kanady, które dostarcza ponad 160 różnych elementów wyposażenia i usług dla samych platform, jak i przyrządów montowanych w satelitach.

Każdy satelita MetOp-SG w gotowym kształcie ma dysponować masą startową około 4 ton. Będą wynoszone w kosmos pojedynczo.

Satelity zostaną umieszczone na synchronicznej orbicie polarnej MetOp, na średniej wysokości 831 kilometrów nad Ziemią. Nominalna żywotność każdego satelity wyniesie 7,5 roku. Po 7 latach wystrzelony zostanie kolejny obiekt z tej samej serii, co zapewni pełne pokrycie operacyjne przez 21 lat przy pomocy pary satelitów typu A i B zawsze obecnych na orbicie.

Pierwszy satelita MetOp-SG planowany jest do wyniesienia w kosmos na początku 2024 r.

Źródło: Airbus Group


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!