Reklama

SATELITY

Meldunek o stanie polskich nanosatelitów. KRAKsat nawiązał kontakt [AKTUALIZACJA]

Satelity Światowid i KRAKsat krótko po uwolnieniu z pokładu ISS. Fot. NASA/Nanoracks via SatRevolution [satrevolution.com]
Satelity Światowid i KRAKsat krótko po uwolnieniu z pokładu ISS. Fot. NASA/Nanoracks via SatRevolution [satrevolution.com]

Zespół koordynujący misję orbitalną nanosatelity KRAKsat podzielił się za pośrednictwem mediów społecznościowych informacją o długo oczekiwanym nawiązaniu kontaktu ze swoim obiektem. Próby trwały od momentu uwolnienia pary polskich satelitów, o nazwach KRAKsat i Światowid, z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - nastąpiło to 3 lipca br. około godziny 14:00. Nawiązanie łączności dwukierunkowej ze Światowidem potwierdzono w ciągu 24 godzin od jego umieszczenia na orbicie - w przypadku KRAKsata, próby przyniosły efekt dwa tygodnie później.

Zgodnie z wykresami kontroli misji publikowanymi na bieżąco za pośrednictwem strony internetowej kraksat.space, pierwszy pakiet danych z KRAKsata został odebrany z orbity w godzinach porannych 16 lipca. Przekazane odczyty dotyczyły stanu samego ładunku użytkowego, wykazując poprawne parametry zasilania, temperatury oraz działanie podstawowych czujników i stabilizatora żyroskopowego. Nie zarejestrowano natomiast jak dotąd żadnych danych pozyskiwanych przez instrumenty misji.

Choć kontakt nie miał charakteru trwałego, zebrano w dalszym czasie jeszcze kilka kolejnych odczytów telemetrycznych - z ostatnim jak dotąd meldunkiem w godzinach przedpołudniowych w środę 17 lipca.

Rankiem tego samego dnia zespół koordynujący misję satelity KRAKsat zakomunikował, za pośrednictwem mediów społecznościowych, nawiązanie kontaktu ze swoim obiektem. Informację podobnej treści na serwisie Twitter opublikowali też przedstawiciele firmy SatRevolution, będącej partnerem przemysłowym projektu KRAKsat (koordynowanym przez studentów AGH i Uniwersytetu Jagillońskiego). Zapowiedziano przy tym przekazanie szerszych informacji na temat postępów misji w późniejszym czasie.

[AKTUALIZACJA] W informacji podanej w godzinach przedpołudniowych 18 lipca br. ujawniono, że w działania mające na celu nawiązanie kontaktu z KRAKsatem włączył się wcześniej Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP (przynależący do Sieci Badawczej Łukasiewicz). Jak wskazano w komunikacie instytutu, obustronną łączność z satelitą nawiązano dzięki "współpracy zespołu KRAKsat Space Systems z PIAP i grupą doświadczonych krótkofalowców".

Satelity Światowid i KRAKsat przebywały na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od 19 kwietnia br., czyli momentu przybicia do niej statku towarowego Cygnus, przewożącego ładunek zaopatrzenia i nanosatelitów. Kapsułę wystrzelono na orbitę z użyciem rakiety Antares. Czas uwolnienia nanosatelitów z pokładu ISS nastąpił 3 lipca 2019 roku krótko przed godziną 14.00.

Reklama

Komentarze

    Reklama