Reklama

SATELITY

"Mikrosatelity dla każdego" trafią na orbitę dzięki Arianespace

Przedstawiciele Open Cosmos, CEO Rafael Jorda Siquier (z prawej) i dyrektor finansowy, Bastian Paetzold (z lewej), prezentują swoją ofertę. Fot. Open Cosmos / open-cosmos.com
Przedstawiciele Open Cosmos, CEO Rafael Jorda Siquier (z prawej) i dyrektor finansowy, Bastian Paetzold (z lewej), prezentują swoją ofertę. Fot. Open Cosmos / open-cosmos.com

Koncern astronautyczny Arianespace zawarł z firmą Open Cosmos kontrakt na obsługę startu wieloczęściowej platformy orbitalnej przygotowanej z myślą o samodzielnym rozmieszczeniu 12 lekkich satelitów Cubesat dla różnych odbiorców. Zarejestrowany w Wielkiej Brytanii startup zamierza podbić rynek tanich technologii kosmicznych, oferując zestandaryzowane rozwiązania mikrosatelitarne oraz zarządzanie misjami lekkich systemów kosmicznych dla dowolnego użytkownika.

W komunikacie potwierdzający zawarcie porozumienia Arianespace i Open Cosmos podają, że umowa dotyczy współpracy przy „uruchomieniu innowacyjnego rozwiązania wdrożeniowego w zakresie rozmieszczania systemów CubeSat”. Konkretniej, przedmiotem kontraktu jest wystrzelenie z udziałem Arianespace wieloczęściowej platformy orbitalnej Open Cosmos, przygotowanej z myślą o późniejszym samodzielnym rozmieszczeniu 12 lekkich satelitów Cubesat różnej konfiguracji i przeznaczenia. Masa całego zintegrowanego układu lekkich satelitów ma wynieść ponad 30 kg.

Będzie to pierwszy jak dotąd ładunek umieszony w przestrzeni pozaziemskiej przez Open Cosmos. Docelowo cały system mikrosatelitarny zostanie wyniesiony na orbitę heliosynchroniczną powyżej pułapu 500 km nad Ziemią. W dalszej perspektywie ładunek 12 satelitów ma być stopniowo uwalniany i rozmieszczany autonomicznie z platformy Open Cosmos.

Start ma zostać przeprowadzony z użyciem rakiety nośnej Sojuz z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Jego termin przewidziano na ostatni kwartał 2019 roku. Pakiet cubesatów Open Cosmos będzie stanowił uzupełnienie ładunku głównego rakiety, składającego się z pierwszego satelity konstelacji COSMO-SkyMed Seconda Generazione (radarowy instrument obserwacji Ziemi CSG 1) oraz instrumentu badawczego CHEOPS Europejskiej Agencji Kosmicznej. Oprócz nich, na pokładzie znajdą się również systemy misji ANGELS oraz EyeSat, realizowanej dla francuskiej agencji kosmicznej CNES.

Open Cosmos to zarejestrowany w Wielkiej Brytanii startup działający na rynku tanich technologii kosmicznych. Ogólnym przedmiotem działalności firmy jest oferowanie zestandaryzowanych rozwiązań mikrosatelitarnych i teleinformatycznych w zakresie pełnej obsługi misji lekkich systemów kosmicznych dla dowolnego użytkownika (satelity o masie do 50 kg). Spółka dostarcza zarówno gotowe technologie realizacji konkretnych zadań na orbicie, jak również systemy i pakiety obsługi danych w chmurze, zależnie od preferencji zleceniodawcy. Open Cosmos deklaruje krótkie terminy realizacji misji (zwykle krócej niż rok).

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!