Reklama

SATELITY

Największy w historii w pełni elektryczny satelita Airbusa już na orbicie

Ilustracja: Astra Polska via Twitter
Ilustracja: Astra Polska via Twitter

SES-12, trzynasty satelita wyprodukowany przez Grupę Airbus dla koncernu SES, pomyślnie opuścił 4 czerwca Przylądek Canaveral na Florydzie. Po oddzieleniu się od rakiety nośnej zakończył fazę inicjalizacji i zgodnie z planem rozpoczął wznoszenie się na docelową orbitę przy użyciu elektrycznych systemów manewrowych EOR (Electric Orbit Raising).

SES-12 jest trzecim w pełni elektrycznym, zbudowanym przez Airbus Defense and Space satelitą znajdującym się obecnie na orbicie, dysponuje jednak większą mocą od swoich dwóch poprzedników. Jest wyposażony w najnowsze rozwiązania techniczne, w tym w wielowiązkowe anteny współpracujące z przetwornikiem sygnałów cyfrowych. Taki osprzęt pozwala mu oferować znaczną liczbę kanałów spektralnych i zapewnia nieograniczoną elastyczność w przydzielaniu ich poszczególnym wiązkom.

Grupa Airbus gratuluje firmie SES innowacyjności i zdolności do skutecznego reagowania na szybko zmieniające się potrzeby rynku. Jesteśmy pełni uznania dla wkładu SES w rozwój technologii satelitarnych napędów elektrycznych. Korzystamy z napędu elektrycznego do utrzymywania statków na właściwych orbitach od kilkunastu lat. Mamy już na orbicie trzy satelity Eurostar E3000 wyposażone w systemy EOR, a teraz także SES-12, którego podnoszeniem na orbitę przy użyciu napędu elektrycznego (EOR) zajmuje się obecnie zespół specjalistów firmy Airbus.

Nicolas Chamussy, dyrektor Space Systems

Znaczne oszczędności uzyskiwane dzięki w pełni elektrycznej technologii EOR pozwalają satelicie SES-12 wypełnić dwie wysoce absorbujące misje jednocześnie – a więc wykonać zadania, które w przeszłości musiałyby zostać powierzone dwu różnym statkom kosmicznym. SES-12 jest w stanie im podołać w pojedynkę dzięki bogatemu wyposażeniu, obejmującemu zarówno wiązki szerokie, jak i kierunkowe, pozwalające mu jednocześnie zaspokajać szereg różnych potrzeb telekomunikacyjnych i zastąpić, a jednocześnie rozszerzyć elementy infrastruktury orbitalnej odpowiedzialne za przesył danych, łączność mobilną, obsługę instytucji publicznych i transmisję wideo na Bliskim Wschodzie i w regionie Azji i Pacyfiku.

Dzięki 76 transponderom aktywnym i 8 antenom SES-12 obsłuży zarówno pasma Ku, jak i Ka. Urządzenie o masie startowej 5400 kg i mocy 19 kW będzie działać przez ponad 15 lat na orbicie geostacjonarnej na pozycji 95° długości wschodniej.

Reklama
Reklama

Komentarze