Reklama

SATELITY

NASA pokazała pierwsze zobrazowania z satelity Landsat 9

Detroit i jego jeziora: Saint Clair i Erie Fot. NASA/USGS [nasa.gov]
Detroit i jego jeziora: Saint Clair i Erie Fot. NASA/USGS [nasa.gov]

Blisko miesiąc po tym, jak nowy amerykański satelita obserwacji Ziemi - Landsat 9, został umieszczony na orbicie heliosynchronicznej, amerykańska agencja kosmiczna NASA i służba geologiczna USA (UGSG) upubliczniły pierwsze wykonane nim zobrazowania. Udostępnione fotografie potwierdzają wysokie możliwości nowego składnika systemu Landsat względem swoich poprzedników. Satelita ma być przydatny nie tylko naukowcom z całego świata, ale i służbom  zaangażowanym w ratowanie życia ludzkiego oraz mienia.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała o otrzymaniu pierwszych zdjęć z satelity obserwacyjnego Ziemi - Landsat 9, po upływie nieco ponad miesiąca od jego wystrzelenia, co miało miejsce 27 września br. Obiekt ten stanowi część rozwijanego od dekad systemu satelitarnego, kontynuowanego dzięki współpracy NASA z USGS (United States Geological Survey) od 1972 roku, co czyni go najdłużej istniejącym programem satelitarnego obrazowania Ziemi.

Zdaniem administratora NASA, Billa Nelsona dostępne od października zobrazowania pozwalają na drastycznie szerszy wgląd w zmiany zachodzące na świecie. Dodał również, że program Landsat służy ludziom w wielu aspektach, a w szczególności podczas ratowania życia ludzkiego, zapobiegania oraz neutralizowania skutków niszczycielskich żywiołów, jak i pomaganiu w rozumieniu procesów nas otaczających.

Pakiet zdjęć udostępnionych przez NASA ukazuje różne rejony ziemskiego globu - w celu zapoznania się z fotografiami w wyższej rozdzielczości należy zajrzeć bezpośrednio na oficjalną stronę agencji.

image
Wyżyna Kimberley w północno-zachodniej Australii. Fot. NASA/USGS [nasa.gov]
image
Rezerwat Navajo. Fot. NASA/USGS [nasa.gov]
image
Floryda Zachodnia i Zatoka Meksykańska. Fot. NASA/USGS [nasa.gov]
image
Landsat 9 potrafi wykonywać zdjęcia w szerokim spektrum fal elektromagnetycznych. Fot. NASA/USGS [nasa.gov]

Zespół odpowiedzialny za nadzór misji poinformował, że satelita do początku stycznia 2022 roku przechodzi przez okres ewaluacyjny, w którym wszystkie instrumenty są dogłębnie sprawdzane i kalibrowane. Dopiero po jego upływie możliwe będzie obrazowanie Ziemi w ośmiodniowych cyklach.

Start omawianego satelity odbył się 27 września br., o godzinie 10:12 czasu wschodniego EDT (20:12 w Polsce) ze stanowiska startowego SLC-3, przynależnego do wojskowego kosmodromu Vandenberg amerykańskich sił kosmicznych (US Space Force). Rakietą nośną był Atlas V produkcji United Launch Alliance. Po zakończonych manewrach orbitalnych Landsat 9 został umieszczony na orbicie polarnej.

Nowy satelita przesyła dane z wyższą rozdzielczością z powrotem na Ziemię, co pozwala mu wykryć subtelniejsze różnice, zwłaszcza w ciemniejszych obszarach. Landsat 9 dzięki sensorowi Operational Land Imager 2 może rozróżnić ponad 16 000 odcieni danego koloru fali elektromagnetycznej, w porównaniu do Landsat 7, który wykrywa tylko 256 odcieni i Landsat 8, rozpoznający 4000 odcieni.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Agent Orange

    Ciekawy jestem kiedy SatRevolution pokaze pierwsze zobrazowania wykonane przez satelity (STORK-4 i STORK-5 wyniesione w wakacje) ufundowane przez podatnikow (33 mln zl).

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!