Reklama

Nawigacja

Następny chiński satelita nawigacyjny trafił w przestrzeń kosmiczną

Start rakiety Długi Marsz-3C. Fot. chińskie media
Start rakiety Długi Marsz-3C. Fot. chińskie media

Chińska Republika Ludowa wystrzeliła w kosmos kolejnego satelitę Beidou. Ładunek wyniosła rakieta Długi Marsz. Urządzenie trafi na orbitę geostacjonarną.

Start rakiety Długi Marsz-3C (Chang Zheng-3C – CZ-3C) miał miejsce w piątek 17 maja 2019 r. o godzinie 17:48 czasu CEST. Pojazd rozpoczął swoją podróż ze stanowiska LC2 centrum Xichang Satellite Launch Center w prowincji Syczuan, w południowo-zachodnich Chinach. Z tego kosmodromu Państwo Środka wysyła swoje ładunki na orbitę geosynchroniczną.

Rakieta nośna po starcie podążyła w kierunku południowo-wschodnim. Wkrótce z powodzeniem dostarczyła ładunek na geostacjonarną orbitę transferową (GTO). W ciągu najbliższych tygodniu satelita, już z wykorzystaniem własnego systemu napędowego, dotrze na właściwą pozycję na orbicie geostacjonarnej (GEO). Jego obecność i prawidłowa praca wzmocni stabilność działania całej konstelacji nawigacyjnej Beidou.

Wystrzelony 17 maja br. satelita Beidou stanowi element składowy drugiej fazy budowy konstelacji Beidou. To konkretne urządzenie oznaczone jest Beidou-2G8, lub Beidou GEO-8, bądź też Beidou-45.

Beidou-2G8 waży 4,6 t i mierzy 225 x 100 x 122 cm. Został zbudowany na platformie satelitarnej DFH-3B. Został wyposażony m.in. w retroreflektor laserowy.

Prognozowany okres pracy urządzenia na orbicie wynosi około 8 lat.

W 2020 roku system Beidou ma osiągnąć gotowość do pełnowymiarowego operacyjnego działania, przy pokryciu całej powierzchni ziemskiego globu. Jest to konstelacja dual-use – zarówno do użytku cywilnego, jak i wojskowego.

Jak zapowiada chińska agencja informacyjna Xinhua, w 2019 roku ma zostać łącznie wyniesionych od 8 do 10 satelitów Beidou.

Piątkowy start CZ-3C oznaczał ogółem 304 misję rakiety nośnej z rodziny Długi Marsz.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!