Reklama

SATELITY

Nielicencjonowane satelity trafiły na orbitę

Ilustracja: NASA
Ilustracja: NASA

Amerykański start-up, założony przez byłych inżynierów Google oraz Apple, umieścił na orbicie Ziemi w styczniu tego roku cztery prototypowe satelity, w stosunku do których miesiąc wcześniej amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) odmówiła przyznania licencji ze względu na trudności wiążące się z ich śledzeniem z w kosmosie.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez serwis IEEE Spectrum 12 stycznia 2018 r. z wykorzystaniem indyjskiej rakiety PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) miało miejsce najprawdopodobniej pierwsze w historii amerykańskiego sektora kosmicznego nieautoryzowane wystrzelenie czterech satelitów, które należały do start-up’u Swarm Technologies Inc: SpaceBee-1, 2, 3 oraz 4. Tego samego dnia Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych ogłosiła, że satelity te osiągnęły zamierzone orbity, jednak nie podała danych ich operatora.

FCC miała odmówić przyznania licencji na wystrzelenie w przestrzeń kosmiczną SpaceBee-1, 2, 3 oraz 4 ze względu na ich zbyt mały rozmiar utrudniający lub może nawet uniemożliwiających ich śledzenie w przestrzeni kosmicznej, czym mogą one stanowić zagrożenie dla innych obiektów znajdujących się na orbicie okołoziemskiej.

Satelity SpaceBee mają przetestować opracowywaną przez Swarm Technologies Inc. koncepcję Internetu-Rzeczy opartego na kosmosie. Może się jednak okazać, że pracę nad rozbudową ww. pomysłu mogą ulec znaczącemu opóźnieniu, a to ze względu na fakt, że FCC w odpowiedzi na nieautoryzowane wystrzelenie satelitów skierowała do Swarm Technologies Inc. list, w którym cofnęła przyznaną wcześniej spółce licencję na wystrzelenie czterech kolejnych satelitów, które miały zostać umieszczone na orbicie w następnym miesiącu.

Zgodnie bowiem z § 25.102 tytułu 47 Code of Federal Regulations (CFR) obywatel lub spółka mająca siedzibę na terenie Stanów Zjednoczonych nie może wykorzystywać ani operować aparaturą w celu transmisji energii lub sygnałów komunikacyjnych przy pomocy obiektów kosmicznych bez wypełnienia warunków określonych w tytule 47 oraz uzyskania licencji  FCC. § 25.160 tytułu 47 CFR stanowi natomiast, że w przypadku naruszenia przepisów tego tytułu, przez co należy rozumieć także nieautoryzowane wystrzelenie obiektu kosmicznego, w stosunku do podmiotu, który dopuścił się naruszenia, może zostać orzeczony przepadek lub cofnięcie posiadanej licencji.

Reklama

Komentarze

    Reklama