Reklama

SATELITY

Nowy satelita komunikacyjny wesprze Siły Powietrzne Indii

Satelita GSAT-7 pracujący dla Indian Navy. Ilustracja: ISRO
Satelita GSAT-7 pracujący dla Indian Navy. Ilustracja: ISRO

Indyjskie Siły Powietrzne wzbogacą się o nowego satelitę telekomunikacyjnego. Urządzenie trafi na orbitę geostacjonarną. Zapewni łączność między bazami naziemnymi, samolotami, a także dronami.

Nowy satelita dla Indyjskich Sił Powietrznych (Indian Air Force – IAF) zostanie wystrzelony w trzecim tygodniu grudnia 2018 r. Wyniesie go rakieta nośna GSLV Mk II.

Satelita oznaczony GSAT-7A trafi na orbitę geostacjonarną (GEO). Dzięki temu z perspektywy Półwyspu Indyjskiego i okolic stale będzie on się znajdował w tym samym miejscu na niebie. Pozostając na GEO będzie on bowiem krążył ciągle w płaszczyźnie ziemskiego równika, a jego okres obiegu wokół Ziemi będzie równy okresowi obrotu planety wokół własnej osi.

GSAT-7A zapewni sprawną komunikację pomiędzy naziemnymi bazami lotnictwa, stacjami radarowymi oraz wojskowymi statkami powietrznymi wczesnego ostrzegania typu AWACS.

Co więcej, za pośrednictwem tego satelity będzie można sterować dronami. Wykonując wyżej wymienione zadanie urządzenie znacząco zwiększy zdolności operacyjne Sił Powietrznych Indii, zapewniając im niezbędną łączność.

Satelita GSAT-7A waży 2200 kg. Wyposażony jest w dwa rozkładane panele baterii słonecznych. Sygnały radiowe będzie przekazywał za pośrednictwem transponderów pasma Ku. Urządzenie posłuży przez okres około 9 lat.

Jest to kolejne urządzenie tego typu, po wystrzelonym w 2013 r. satelicie GSAT-7, znanym też jako RUKMINI. GSAT-7 działa na potrzeby Marynarki Wojennej Indii. RUKMINI wspomaga okręty New Delhi w zadaniach patrolowych na Oceanie Indyjskim.

Obecnie Indie dysponują około 13 czynnymi satelitami wojskowymi. Armia wykorzystuje je do rozpoznania, telekomunikacji oraz nawigacji.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!