Reklama

Obserwacja Ziemi

Airbus dostarczy Angoli satelitę obserwacyjnego

Autor. Airbus

W piątek, 3 marca br. w Tuluzie, podczas wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Angoli, firma Airbus Defence and Space ogłosiła zawarcie umowy na dostawę dla tego kraju Angeo- 1, pierwszego angolskiego satelity do obserwacji Ziemi. Zostanie on wyprodukowany w zakładzie Airbus Defence and Space we Francji i pomoże rozwinąć współpracę obu państw.

Reklama

Głos w sprawie dostarczenia urządzenia zabrał Jean-Marc Nasr, szef działu systemów kosmicznych w Airbusie, który podkreślił, że wykorzystanie przestrzeni kosmicznej umożliwia wsparcie życia na Ziemi. Dodał także, iż jako strategiczny partner Angoli w przestrzeni kosmicznej, Airbus dostarczy satelitę do obserwacji Ziemi najnowszej generacji, wspierającego rozwój społeczny i gospodarczy, w tym szereg działań strategicznych, takich jak planowanie urbanistyczne i zarządzanie cennymi zasobami surowców.

Reklama

Podmioty angolskie opracowały już różne aplikacje wykorzystujące zdjęcia satelitarne firmy Airbus Defence and Space do mapowania użytkowania gruntów, monitorowania rolnictwa i nadzoru gospodarki morskiej. Angola użytkuje też własnego satelitę telekomunikacyjnego (Angosat-2).

Czytaj też

W konstrukcji Angeo-1, opierającej się na projekcie satelity optycznego Airbusa S250 - wykorzystane będzie ponad 30-letnie doświadczenie Airbusa w produkcji systemów kosmicznych. Po uruchomieniu na orbicie Angola zyska najbardziej zaawansowanego satelitę tej klasy w regionie. Będzie on wspierał rozwój kraju w wielu różnych sektorach, m.in. poprawiając życie obywateli kraju. Suwerenny dostęp do zobrazowań satelitarnych w znacznym stopniu przyczyni się do rozwoju infrastruktury, mapowania zasobów naturalnych, nadzoru morskiego, w tym rybołówstwa, rolnictwa i osadnictwa. Zapewni również lepsze zrozumienie źródeł i wpływu zmian klimatu na gospodarkę, takich jak monitorowanie susz, podnoszenie się poziomu mórz i fluktuacje zasobów wodnych.

Reklama
Artystyczna wizja satelity optycznego S250 na orbicie.
Artystyczna wizja satelity optycznego S250 na orbicie.
Autor. Airbus

Posiadanie własnego satelity doprowadzi do lepszego przygotowania się na klęski żywiołowe, dzięki lepszym wskaźnikom reagowania i zmniejszeniu strat w mieniu oraz infrastrukturze. Wramach partnerstwa zapewniony zostanie kompleksowy program szkoleniowy dla angolskich inżynierów w celu budowania krajowych kompetencji poprzez uzgodniony transfer wiedzy.

Źródło: Airbus

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!