Reklama

Obserwacja Ziemi

Misja polskiego astronauty to szansa dla naszego przemysłu

Autor. Polska Agencja Kosmiczna

Misja polskiego astronauty oznacza zaangażowanie naszej gospodarki w program kosmiczny. Zwiększyliśmy nasz udział finansowy w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) z warunkiem wykorzystania polskich firm, myśli technologicznej - powiedział w Łodzi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Reklama

Szef MRiT potwierdził w środę w Łodzi, że Polak znowu poleci w kosmos. "Historia dzieje się na naszych oczach. Drugi w dziejach polski astronauta będzie w kosmosie. Misja jest planowana w drugiej połowie 2024 roku. Zaprezentujemy naszego kandydata Sławosza Uznańskiego" - powiedział Waldemar Buda na konferencji prasowej podczas wizyty zakładzie budowlanym w Łodzi.

Reklama
Reklama

Astronauta i inżynier Sławosz Uznański jest doktorem elektroniki pracującym obecnie w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Urodził się w Łodzi, ukończył Politechnikę Łódzką. Uznański ma 39 lat. Europejska Agencja Kosmiczna wybrała go do grupy rezerwowej korpusu astronautów.

"Ta misja i program wiążą się z dużymi wydatkami, ale to się opłaca. Każda złotówka wydana na ten projekt wróci w postaci kilku złotych" - zapewnił minister Buda. "Misja polskiego astronauty oznacza zaangażowanie naszej gospodarki w program kosmiczny. Zwiększyliśmy nasz udział finansowy w Europejskiej Agencji z warunkiem wykorzystania polskich firm, myśli technologicznej" - dodał.

Czytaj też

Resort rozwoju i technologii przypomniał, że w 2023 r. Polska zwiększyła składkę finansową do ESA o 295 mln EUR. Dzięki temu - jak podkreśliło ministerstwo - polskie firmy będą mogły wziąć udział w wielu programach rozwoju technologii, produktów i usług z zakresu łączności satelitarnej, nawigacji czy obserwacji Ziemi.

Reklama

Komentarze

    Reklama