Obserwacja Ziemi
EagleEye. Creotech wyjaśnia problemy z polskim satelitą
W niedzielę (25 sierpnia br.) polska spółka Creotech Instruments poinformowała o problemach satelity EagleEye. Jest to największy jak dotąd i najbardziej zaawansowany polski satelita w historii. W ostatnich godzinach zarząd spółki wydał oświadczenie w sprawie.
Spółka Creotech Instruments poinformowała, że od początku misji do momentu wystąpienia problemów udało się przeprowadzić około 50% przewidzianych testów. Firma wymieniła podjęte działania, które zostały dokładnie wyjaśnione w załączniku poniżej.
Drodzy Państwo,
— Creotech Instruments SA. (@CreotechSa) August 26, 2024
załączamy oświadczenie Zarządu Creotech Instruments S.A. dotyczące funkcjonowania satelity EagleEye w dniach 18 - 25 sierpnia 2024: pic.twitter.com/GmzaedAvpj
Creotech Instruments przekazał również dokładny opis problemów, których doznał satelita oraz środków naprawczych, podjętych przez cały zespół. Poniżej fragment oświadczenia zarządu spółki:
”W czasie prowadzonych testów wykryto problem z namierzaniem sateliy za pośrednictwem systemów naziemnych. Dostarczone predykcje orbitalne m. in. przez NORAD i przez podmioty prywatne specjalizujące się w tego typu usługach różniły się nawet o 100 km, zaś stożek zbierania danych przez antenę naziemną to 18 km (w zenicie). Duży błąd pozycjonowania powoduje trudności w nawiązywaniu łączności z obiektem orbitalnym. Efekt ten może być głównym czynnikiem lub jedną ze składowych obecnych problemów z łącznością.
Drugi problem, który wykryto dotyczył zabezpieczeń systemu zasilania. System zabezpieczeń w pewnych przypadkach destabilizował pracę systemu zasilającego platformę, co powodowało zmniejszoną wydajność ładowania baterii. Opracowana została poprawka softwarowa. Nie została ona jednak wgrana z powodu trudności w nawiązaniu łączności z satelitą. Efekt wystąpienia opisanych problemów z zasilaniem może być głównym czynnikiem lub jedną ze składowych braku dwustronnej łączności.
W obu przypadkach istnieją środki zaradcze.
Ustalenie orbity satelity realizowane jest z podmiotami zewnętrznymi specjalizującymi się w takich działaniach. Wydaje się obecnie, że ten problem w ciągu kilku następnych dni może być rozwiązany. Problem z niestabilnością zasilania jest poważniejszy, jednak platforma HyperSat została tak zaprojektowana, aby system nawet w krytycznym stanie zasilania mógł uruchomić wewnętrzny restart i rozpocząć transmisję danych. Kwestię odgrywa tutaj czas, który związany jest z oczekiwaniem na naładowanie baterii w nieoptymalnych warunkach ustawienia względem Słońca. Pełne zrozumienie problemu wymaga również prac z nieziemnym odpowiednikiem satelity EagleEye, którym dysponuje spółka (czyli FlatSat).
Spółka rozpoczęła już wdrażanie środków zaradczych i w najbliższym czasie będzie prowadzić intensywne prace w celu trwałego odzyskiwania łączności z satelitą i rozwiązania ww. problemów.
EagleEye jest satelitą protypowym, obdarzonym niepewnością działania, a sama procedura „recovery” jest obdarzona ryzykiem, co w tej branży jest naturalne. Niemniej już teraz testy platformy HyperSat w ramach misji EagleEye przyniosły Creotech Instruments S.A. bardzo dużo informacji i pozwoliły przetestować praktycznie wszystkie krytyczne elementy platformy oraz znaleźć obszary, które należy w przyszłości poprawić. Spółka traktuje misję EagleEye na tym etapie jako duży sukces.”
Przypomnijmy, że misja polskiego satelity EagleEye rozpoczęła się 16 sierpnia br. Jednostka została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną na pokładzie systemu nośnego Falcon 9 firmy SpaceX w ramach misji Transporter-11. Urządzenie zostało stworzone przez konsorcjum przemysłowo-naukowe, którego liderem jest Creotech Instruments SA, a członkami firma Scanway SA oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
EagleEye powstał przy zaangażowaniu polskich firm, budując tym samym narodowe kompetencje w zakresie tworzenia małych satelitów i stanowiąc kamień milowy dla rozwoju rodzimego sektora kosmicznego. Jego masa wynosi ok. 55 kg, co odpowiada łącznej masie wszystkich polskich satelitów zbudowanych od początku naszego udziału w eksploracji kosmosu. Wymiary satelity wynoszą odpowiednio 55 cm x 150 cm x 90 cm po rozłożeniu paneli słonecznych.
kowalsky
Duma zawsze bieży przed upadkiem a los szczególnie w wypadku wypasionych technologii bywa złośliwy. Trzymam kciuki za powodzenie bo misja zacna!
Chyżwar
Spokojnie. Nie od razu Kraków zbudowano.