Reklama

Obserwacja Ziemi

Iran: nowy satelita trafił na orbitę z pomocą Rosji

Autor. Pixabay

Rosja umieściła na orbicie irańskiego satelitę - podały w czwartek państwowe media w Teheranie. Satelita badawczy Pars 1 - wyniesiony przez rosyjską rakietę Sojuz, odpaloną z kosmodromu Wostocznyj - jest wyposażony w trzy kamery umożliwiające przesyłanie obrazów o wysokiej rozdzielczości.

Według informacji podanych przez irańskie media państwowe, Rosja wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę badawczego Pars-1 dla Iranu. Satelita będzie krążył na wysokości 500 km nad Ziemią. Jak wynika z informacji podanych przez zagraniczne media, satelita waży około 134 kg i jest wyposażony w instrumenty, które pozwolą skanować topografię Iranu.

Jak stwierdził minister informacji i komunikacji Issa Zarepour, cytowany przez Reuters, powodem skorzystania z pomocy rosyjskiej jest brak posiadania odpowiednich baz startowych do wynoszenia ładunków pod odpowiednim kątem na orbitę synchroniczną ze Słońcem.

Reklama

Przypomnijmy, że jest to kolejny satelita Iranu, który został wyniesiony na orbitę w tym roku. W styczniu nowa jednostka, należąca do Irańskiej Organizacji Kosmicznej, została umieszczony na orbicie, 750 km od powierzchni Ziemi. Nie poinformowano, jakie zadania będzie wykonywał satelita, natomiast przypuszcza się, że służy do obserwacji Ziemi.

Wówczas do startu została wykorzystana trzystopniowa rakieta na paliwo stałe - Qaem 100, która tym samym zaliczyła swój debiut. Stany Zjednoczone obawiają się, że ta sama technologia balistyczna dalekiego zasięgu, używana do umieszczania satelitów na orbicie, może być również wykorzystana do wystrzeliwania głowic jądrowych. Teheran zaprzecza twierdzeniom USA, że taka działalność jest przykrywką dla rozwoju rakiet balistycznych i twierdzi, że nigdy nie dążył do rozwoju broni jądrowej.

Reklama

Iran ma jeden z najbardziej rozwiniętych programów rakietowych na Bliskim Wschodzie. Pierwsza rakieta tego kraju osiągnęła orbitę w 2008 r., z kolei rok później udało się Iranowi wystrzelić na orbitę pierwszego satelitę. Na przestrzeni kolejnych lat program kosmiczny Iranu doświadczył kilku niepowodzeń, w szczególności ze względu na problemy techniczne rodzimych konstrukcji nośnych.

Źródło: PAP / Reuters / Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!