Reklama

Obserwacja Ziemi

Kondor i wojskowy ładunek. Starty rosyjskiej rakiety Sojuz

Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe

Rosja może zaliczyć dwa udane starty orbitalne w ciągu zaledwie kilku dni. Jeszcze w listopadzie na orbitę okołoziemską trafił satelita obserwacyjny Kondor-FKA Nr 2. Z kolei 4 grudnia br. w godzinach wieczornych odbędzie się kolejny start, tym razem z tajnym ładunkiem dla wojska.

Rosja wyniosła satelitę obserwacyjnego Kondor-FKA Nr 2

Rakieta Sojuz-2.1a wystartowała w piątek, 29 listopad o godzinie 22:50 czasu polskiego z kosmodromu Wostocznyj. Satelita Kondor-FKA Nr 2 zgodnie z planem trafił na orbitę synchroniczną ze Słońcem (SSO) przy pomocy górnego stopnia Fregat.

Jednostka dzięki radarowi z syntetyczną aperturą (SAR) może monitorować naszą planetę niezależnie od pory dnia lub warunków pogodowych. Oficjalnie Kondor-FKA został zaprojektowany w celu dostarczania danych radarowych o wysokiej i średniej rozdzielczości w paśmie S dla rozwoju społeczno-gospodarczego Federacji Rosyjskiej.

Reklama

Wiemy natomiast, że technologia SAR może być przeznaczona nie tylko do użytku cywilnego, ale również wojskowego, co dobrze pokazała nam trwająca agresja militarna Rosji na terenach Ukrainy. Obserwując zatem obecną sytuację międzynarodową można stwierdzić, że jego celem będzie wsparcie wywiadowcze rosyjskiego wojska.

Przypomnijmy, że w maju 2023 r. na orbitę okołoziemską trafił pierwszy satelita Kondor-FKA. Początkowo wyniesienie obu jednostek zaplanowano na lata 2018-2019, ale wystrzelenie pierwszego satelity zakończyło się pięcioletnim opóźnieniem. Rosja pracuje również nad ulepszoną wersją Kondor-FKA-M o lepszej rozdzielczości.

Reklama

"Tajna" misja wojskowa Rosji

Tak, jak przed każdą wojskową misją satelitarną Rosji informacje na temat dokładnego ładunku, wysokości orbity oraz inklinacji miały pozostały tajne, natomiast w sieci pojawiło się kilka informacji. We wtorek, 4 grudnia br. w godzinach wieczornych czasu polskiego z kosmodromu Plesieck ma wystartować rakieta Sojuz-2.1b, która wyniesie na niską orbitę okołoziemską satelitę Lotos-S w ramach misji Kosmos-2580. Niewykluczone, że w owiewce znajdą się również inne ładunki.

Informacje te zostały podane przez portal Nasaspaceflight.com. Satelita posłuży do pozyskiwania informacji w ramach wywiadu elektronicznego ELINT. Lotos-S jest częścią szerszego projektu wojskowego Rosji - konstelacji Liana, która obejmuje również jednego satelitę Pion-NKS.

Reklama

Początki sięgają 1993 r., kiedy to rosyjskie ministerstwo obrony nakazało rozpoczęcie prac nad nową konstelacją, będącą w stanie zastąpić system Celina-2. Ze względu na poważne problemy finansowe ówczesnego państwa rosyjskiego projekt na wiele lat został odłożony, co skutkowało wieloletnimi opóźnieniami w debiucie satelity Lotos-S, który nastąpił dopiero w 2009 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama