Reklama

Obserwacja Ziemi

MSPO 2022: Airbus pokazuje samoloty i satelity

Autor. Kacper Bakuła/Defence24.pl

Podczas 30 edycji targów MSPO w Kielcach kolejny rok z rzędu pojawił się Airbus, czyli jedna z największych firm przemysłu obronnego i kosmicznego. Tym razem spółka pokazuje zarówno śmigłowce produkcji Airbus Helicopters, które zostaną opisane w odrębnym artykule, jak i makiety produktów Airbus Defence and Space, czyli komórki odpowiedzialnej za obronę i przestrzeń kosmiczną.

Reklama

Będąc na stoisku wewnętrznym spółki największą uwagę przyciąga zmniejszony model satelity optycznej obserwacji Ziemi Pleiades Neo. Satelity te oferują rozdzielczość przestrzenną na poziomie dochodzącej do nawet 30 centymetrów (tryb panchromatyczny) na piksel w zakresie obejmującym 14-kilometrowe pasy terenu. Tryb wielospektralny oferuje z kolei 1,2 m na piksel. Konstelacja Pleiades Neo wykorzystuje orbitę heliosynchroniczną (inklinacja 97,9°) o wysokości 620-650 km. Na chwilę obecną w przestrzeni kosmicznej znajdują się dwa satelity (wystrzelenie: kwiecień i sierpień 2021 roku), zaś w planach jest umieszczenie dwóch kolejnych urządzeń, które zapewne zostaną rozmieszczone z pomocą rakiety Vega-C.

Reklama

Zachęcamy do przeczytania dalszej części artykułu w serwisie specjalnym Defence24 MSPO.

Autor. Kacper Bakuła/Defence24.pl
Autor. Kacper Bakuła/Defence24.pl
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!