Reklama

Obserwacja Ziemi

Polski satelita Intuition-1 przesłał pierwsze zdjęcia przetworzone na orbicie

Intuition-1 na orbicie
Intuition-1 na orbicie
Autor. KP Labs

Gliwice, 12 kwietnia 2024 - Polski satelita Intuition-1 dostarczył na Ziemię pierwsze obrazy powierzchni naszej planety. Obrazy wyjątkowe, ponieważ pozyskane metodą hiperspektralną oraz przetworzone w kosmosie, na pokładzie satelity, przez mechanizmy sztucznej inteligencji. Zastosowanie zademonstrowanej przez firmę KP Labs technologii pozwoli na znaczący postęp w dziedzinie obserwacji Ziemi i poprowadzi do ulepszenia jakości danych dla różnorodnych zastosowań naukowych i komercyjnych.

Najnowszy trend w projektowaniu technologii kosmicznych skupia się na zwiększeniu możliwości przetwarzania danych na pokładzie satelitów. Ma to pozwolić na opracowywanie większej ilości informacji i usprawnienie prowadzonych analiz. Intuition-1, wystrzelony przez gliwicką firmę KP Labs w listopadzie 2023 r. na pokładzie Falcona 9 firmy SpaceX, jest modelowym przykładem tego trendu. Technologia płynnie łączy obrazowanie hiperspektralne z wykorzystaniem mechanizmów sztucznej inteligencji (AI) oraz przetwarza na orbicie zgromadzone informacje. To unikatowe rozwiązanie jest znacznym skokiem rozwojowym w technologii kosmicznej i ustanawia nowy standard dla przyszłych misji.

Reklama

W przeciwieństwie do standardowego obrazowania RGB, które używa trzech szerokich pasm (czerwone, zielone i niebieskie), obrazowanie hiperspektralne zbiera informacje w całym spektrum elektromagnetycznym, dzieląc je na wiele wąskich pasm spektralnych (sensor Intuition-1 obejmuje aż 192 takie pasma), w tym tych, które nie są widoczne dla ludzkiego oka. Tak duża liczba informacji umożliwia precyzyjną identyfikację i analizę różnych substancji, typów roślinności, minerałów i innych materiałów na powierzchni Ziemi.

Autor. KP Labs

Takie podejście oferuje wiele korzyści dla badań środowiska, rolnictwa, leśnictwa, górnictwa czy analizy oceanów. W rolnictwie może być wykorzystywane do oszczędzania wody i lepszego zarządzania glebą. W monitoringu środowiska pomaga wykrywać zmiany w ekosystemach, śledzić zanieczyszczenia i wspierać działania związane z katastrofami naturalnymi. Dzięki obrazowaniu hiperspektralnemu można zbierać dużo danych, które są przydatne do identyfikowania minerałów na obszarach górniczych i wspierania działań eksploracyjnych.

Reklama

Włączenie sztucznej inteligencji (AI) do przetwarzania danych to innowacyjne rozwiązanie dla satelitarnych obserwacji Ziemi. Przetwarzanie danych na pokładzie Intuition-1, skraca czas i ogranicza zasoby wymagane do analizy obrazów satelitarnych. Filtruje i przetwarza dane na orbicie, wysyłając na Ziemię tylko niezbędne informacje, usprawniając w ten sposób dalszą analizę i przyspieszając dostarczanie danych. Ta metoda zapewnia szybki dostęp do kluczowych informacji dla analityków znajdujących się na Ziemi, a co za tym idzie dla docelowego odbiorcy analiz zobrazowań satelitarnych.

Autor. KP Labs

Korzystając z jednostki przetwarzania danych Leopard (DPU) i wykorzystując algorytmy uczenia maszynowego, Intuition-1 może autonomicznie wykrywać, klasyfikować i analizować różne zjawiska powierzchniowe, poprawiając dokładność i trafność dostarczanych danych. System ten, zaprojektowany w celu zwiększenia precyzji i trafności zebranych danych, oznacza znaczny postęp w technologii kosmicznej opartej na sztucznej inteligencji. Zdolność Leoparda do niezależnego przesiewania ogromnych ilości danych i identyfikowania kluczowych informacji może zrewolucjonizować zarządzanie zasobami, badania klimatyczne i wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju - wyjaśnia Michał Zachara, Wiceprezes Zarządu KP Labs.

Reklama
Autor. KP Labs

Konstrukcja i wyniesienie Intuition-1 to niesamowite osiągnięcie KP Labs. Dowiedziona zdolność Intuition-1 do autonomicznego przetwarzania i analizowania danych na orbicie Ziemi, jest potwierdzeniem ekspertyzy całego Zespołu. Nasza droga od koncepcji satelity do uruchomienia go na orbicie była pełna wyzwań, które dały nam niesamowite pole do nauki. Jak widać sprostaliśmy im, a ten projekt nie tylko dał nam ogromną wiedzę, ale także wzmocnił nasz zespół. Wierzymy, że rozwiązania nad którymi obecnie pracujemy, będą nadal rewolucjonizować technologię kosmiczną i wyznaczać nowe standardy w branży” - podsumowuje Michał Zachara.

Więcej informacji o projektach KP Labs można znaleźć na stronie firmy.

Źródło: KP Labs

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i  zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!