Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Pożar na irańskim kosmodromie. Trump publikuje kłopotliwe zobrazowanie

Fot. Planet Labs Inc [planet.com]
Fot. Planet Labs Inc [planet.com]

Prezydent USA, Donald Trump opublikował za pośrednictwem mediów społecznościowych zdjęcie przedstawiające uszkodzone stanowisko startowe na irańskim kosmodromie Semnan, zlokalizowanym w północnej części kraju. Zobrazowanie, opatrzone komentarzem autora wpisu, trafiło do publicznego obiegu w kontekście prawdopodobnego wypadku, jaki miał nastąpić w trakcie przygotowań do wystrzelenia irańskiego satelity telekomunikacyjnego Nahid 1. Udostępniony przez Trumpa materiał mógł jednak ujawnić więcej niż z założenia powinien.

„Stany Zjednoczone Ameryki nie były zaangażowane w fatalny w skutkach wypadek podczas ostatecznych przygotowań do startu rakiety Safir SLV z kosmodromu Semnan. Życzę Iranowi powodzenia w ustalaniu, co zdarzyło się na stanowisku startowym nr 1” – wybrzmiewa w opublikowanym w piątek 30 sierpnia komentarzu prezydenta Trumpa, opatrzonym zdjęciem z nieokreślonego systemu rozpoznania obrazowego. Na fotografii widoczne jest uszkodzone stanowisko startowe irańskiego kosmodromu, a także pojazdy znajdujące się wokół niego.

Samo zobrazowanie charakteryzuje się nadspodziewanie wysoką rozdzielczością przestrzenną, która wskazuje na wykonanie go z użyciem posiadanych przez USA militarnych zdolności prowadzenia podglądu satelitarnego lub infiltracji z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych (BSP). W późniejszych spekulacjach publikowanych przez analityków danych satelitarnych podkreślono natomiast, że zarówno kąt nachylenia względem fotografowanej powierzchni, jak i parametry rozdzielczości przestrzennej wskazują dość jednoznacznie na użycie satelity rozpoznania obrazowego USA 224 (NRO L-49). System działa na orbicie od 2011 roku.

Tak czy inaczej, tweet Donalda Trumpa ściągnął na swojego autora podejrzenia o upublicznienie materiału chronionego klauzulą tajemnicy państwowej. Eksperci ds. wywiadu spekulują, czy publikując swój materiał prezydent nie dopuścił się poważnego nadużycia. Do spekulacji tych odniósł się niebawem sam Trump, stwierdzając: „Mieliśmy zdjęcie i opublikowałem je, do czego miałem prawo”.

Amerykańskie media wskazują, że zamieszczona przez amerykańskiego prezydenta fotografia może stanowić wykonane za pomocą telefonu komórkowego zdjęcie ekranu komputera, na którym przedstawiano wiadomości o incydencie, zrobione w zabezpieczonym pomieszczeniu, którym mógł być np. pokój dowodzenia w Białym Domu.

image
Fot. Maxar Technologies [maxar.com]

 

Wysokie prawdopodobieństwo nastąpienia wybuchu rakiety na irańskim stanowisku startowym potwierdziły niebawem dane satelitarne z cywilnych konstelacji obrazujących. Znalazły się wśród nich zdjęcia dostarczone przez firmy Planet Labs Inc i Maxar Technologies. Widać na nich irańskie centrum kosmiczne spowite kłębami gęstego czarnego dymu, tuż nad wyrzutnią rakietową.

Wypadek na kosmodromie Semnan to, zgodnie z dostępnymi informacjami, już trzeci incydent w tym roku, który miał miejsce w Iranie podczas próby wyniesienia przez ten kraj swoich satelitów w przestrzeń kosmiczną.

Opracowanie: KD/MK

Reklama

Komentarze

    Reklama