Reklama

Obserwacja Ziemi

"Radar jest królem pola walki". Fińsko-polskie satelity na wojnie [WIDEO]

Witold Witkowicz, prezes ICEYE Polska
Witold Witkowicz, prezes ICEYE Polska
Autor. Defence24.pl

Charakterystyka współczesnego pola walki to jeden z wielu tematów poruszanych podczas tegorocznej konferencji Defence24 Days. W XXI wieku kluczową rolę odgrywają satelity radarowe SAR, w których specjalizuje się fińsko-polska firma ICEYE.

W wywiadzie udzielonym Space24.pl Witold Witkowicz, dyrektor zarządzający ICEYE Polska opowiedział o roli zobrazowań satelitarnych w konfliktach zbrojnych oraz skuteczności technologii SAR od ICEYE w zwalczaniu sytuacji kryzysowych, tj. wojna lub katastrofy naturalne.

ICEYE jest firmą, która aktywnie uczestniczy w rozwoju zdolności satelitarnych wielu państw, w tym Polski. Przykładem jest ogłoszenie współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową oraz Wojskowymi Zakładami Łączności nr 1. podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w 2023 r.

Reklama

Materiał sponsorowany

Reklama

Komentarze (1)

  1. Dudley

    Szkoda tylko że nie ma konkretów odnośnie pozyskania samych satelitów. Przecież nie muszą to być rozwiązania na wyłączność, standardowo mogą normalnie funkcjonować w ramach firmowej konstelacji. Dopięta w razie "W" przechodziły by pod kontrolę sił zbrojnych RP. To było by bardzo korzystne rozwiązanie dla obu stron. Ponieważ ograniczało by koszty funkcjonowania i zwiększało kontrolowany obszar oraz częstotliwość rewizyty.

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!