Reklama

Obserwacja Ziemi

Rakieta Korei Północnej wybuchła po starcie. Nowy satelita utracony

Autor. KCNA

Korea Płn. wystrzeliła „niezidentyfikowany pocisk” - przekazała armia Korei Płd. w poniedziałek, kilka godzin po tym, gdy Pjongjang poinformował Japonię, że przygotowuje się do wystrzelenia drugiego satelity szpiegowskiego. Lot rakiety zakończył się niepowodzeniem, co potwierdziła południowokoreańska agencja KCNA.

„Korea Północna wystrzeliła niezidentyfikowany pocisk w kierunku południowym” nad Morzem Żółtym - poinformowało późnym wieczorem południowokoreańskie Kolegium Połączonych Szefów Sztabów. W Japonii poprzez system wczesnego ostrzegania J-Alert powiadomiono mieszkańców prefektury Okinawa, że Korea Północna wystrzeliła pocisk rakietowy.

Reklama

Na nagraniu zarejestrowanym około godziny 21.45 czasu lokalnego (15.45 w Polsce) przez japońskiego nadawcę NHK za pomocą kamer umieszczonych w mieście Donggang, widać pomarańczową, świecącą kropkę, z której po krótkim czasie zaczynają wydobywać się gwałtownie płomienie, po czym następuje eksplozja.

Cytowany przez NHK urzędnik wojskowy stwierdził, że rakieta zniknęła z radarów, co oznacza, że jej wystrzelenie zakończyło się niepowodzeniem. Państwowa północnokoreańska agencja prasowa KCNA potwierdziła te informacje mniej więcej dwie godziny później.

Wystrzelenie nowej rakiety nośnej satelity nie powiodło się, ponieważ eksplodowała ona w powietrzu podczas pierwszej fazy lotuz powodu problemów związanych z silnikiem na paliwo ciekłe - wyjaśnił zastępca dyrektora generalnego Północnokoreańskiej Narodowej Administracja Technologii Lotniczych i Kosmicznych cytowany w depeszy opublikowanej przez KCNA.

Reklama

Szef japońskiego resortu obrony Minoru Kihara przekazał, że rząd w Tokio skierował notę protestacyjną do władz w Pjongjangu, w której potępił „w najostrzejszy sposób” poniedziałkowe działania Północy. Do próby rakietowej doszło kilka godzin po tym, gdy Korea Północna powiadomiła rano Japonię o planie wystrzelenia rakiety przenoszącej satelitę przed 4 czerwca, co postawiło region w stan wysokiej gotowości.

Przed południem czas lokalnego w Seulu (godziny poranne w Polsce) po zakończonym trójstronnym spotkaniu prezydenta Korei Południowej Jun Suk Jeola, premiera Chin Li Qianga i premiera Japonii Fumio Kishidy w Seulu, Jun i Kishida wezwali reżim w Pjongjangu do zaniechania planu wystrzelenia satelity. Zwrócili uwagę, że takie działania stanowi naruszenie sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Reklama

Wystrzelenie nowego satelity Korei Północnej miało odbyć się już 15 kwietnia br., jednak z nieznanych przyczyn start rakiety Chollima-1 został odwołany. Zdaniem urzędników wojskowych Korei Południowej, decyzja zapadła w związku z potrzebą dokonania ulepszeń technicznych. Południowokoreańska agencja Yonhap, że start został przesunięty również z uwagi na wizyty „dużej liczby” rosyjskich ekspertów, którzy niedawno odwiedzili Koreę Płn. 

Stwierdzono również, że Pjongjang przeprowadził więcej testów silników niż oczekiwano, aby „prawdopodobnie spełnić wysokie standardy” Rosjan. Pjongjang po raz ostatni wystrzelił satelitę zwiadowczego w listopadzie i od tego czasu zapowiedział, że planuje wystrzelić jeszcze trzy w tym roku.

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze (2)

  1. farfozel

    Ktoś straci życie za błąd .

  2. Pablix

    Za ostatnią miskę ryżu zrobią nową i tym razem się uda

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!