Reklama

Obserwacja Ziemi

Stwórz algorytm i wyślij go w kosmos. W ramach polskiej misji Intuition-1

Autor. KP Labs

Nowoczesne technologie obrazowania hiperspektralnego mogą zapewniać ważne wsparcie dla zrównoważonego rolnictwa, przyczyniając się także do zwiększenia bezpieczeństwa ekologicznego. Właśnie ten aspekt technologii obserwacji Ziemi zaakcentowano w wyzwaniu organizowanym przez polską firmę KP Labs, Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz QZ Solutions - polegającym na współzawodnictwie zespołów rozwijających autorskie pomysły na zautomatyzowanie analizy satelitarnej parametrów gleby.

Reklama

Celem wyzwania "Seeing beyond the visible" jest zautomatyzowanie procesu szacowania parametrów gleby na bazie danych hiperspektralnych pozyskiwanych z użytków rolnych w Polsce. Inspirację do podjęcia wyzwania stanowi zbliżająca się misja satelitarna gliwickiej firmy KP Labs, Intuition-1, której celem jest monitorowanie powierzchni Ziemi za pomocą instrumentu hiperspektralnego oraz pokładowej jednostki obliczeniowej, zdolnej do przetwarzania danych bezpośrednio na orbicie (z wykorzystaniem sztucznej inteligencji).

Reklama

Zwycięzcy rywalizacji będą mieli okazję do wdrożenia swojego rozwiązania i umieszczenia go na pokładzie misji Intuition-1 - opracowanego przez KP Labs satelity klasy 6U. Start urządzenia planowany jest na I kwartał 2023 roku. Zespoły, które osiągną najlepsze wyniki zostaną dodatkowo zaproszone do współudziału przy opracowaniu podsumowującego wyzwanie artykułu, który miałby ukazać się w jednym z wiodących czasopism naukowych.

Czytaj też

Wyzwanie jest częścią międzynarodowej konferencji IEEE International Conference on Image Processing (ICIP) 2022, na której w październiku zostaną ogłoszone wyniki i zwycięski zespół. Wszyscy autorzy mogą podsumować swoje rozwiązania w referacie konferencyjnym i zgłosić treść do organizatorów IEEE ICIP.

Reklama

Wyzwanie kierowane jest do studentów, doktorantów, start-upów i wszystkich pasjonatów algorytmiki, programowania oraz wypraw kosmicznych. Termin zakończenia wyzwania wyznaczono na 1 lipca 2022 r.

Jak wziąć udział? Wystarczy zgłosić się swoją kandydaturę w wyzwaniu AI4EO, aby wykorzystać szansę na pozostawienie swojego śladu w kosmosie.

Szczegóły dotyczące procedury przystąpienia oraz przebiegu samego wyzwania można znaleźć na stronie internetowej inicjatywy .

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama