Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: koreańskie dostawy broni do Rosji wznowione

Zdjęcie podglądowe
Zdjęcie podglądowe
Autor. Cengiz Tokgöz/ Vessel Finder

W ostatni dniach Korea Północna prawdopodobnie wznowiła dostawy uzbrojenia do Rosji drogą morską po przerwie trwającej od połowy lutego - powiadomił w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Źródło powołało się na analizę najnowszych zdjęć satelitarnych, która została przeprowadzona przez portal NK News.

Te zdjęcia dowodzą, że do północnokoreańskiego portu Rason przybył statek towarowy przypominający rosyjską jednostkę Lady R, wykorzystywaną już do transportu amunicji w październiku 2023 roku i w lutym br. Statek prawdopodobnie przewozi kontenery, które zostaną wypełnione uzbrojeniem przeznaczonym dla rosyjskiej armii - czytamy w opracowaniu ISW.

Powyższe zdjęcia satelitarne w średniej rozdzielczości, dostarczone przez firmę Planet Labs, ukazały aktywność w porcie, m.in. obecność dźwigów przenoszących ładunki ze statku na teren nadbrzeża. Na zobrazowaniach z wcześniejszych dni widać było również kontenery, które przybyły do portu jeszcze przed przypłynięciem statku. Jak widać wymiana handlowa między Rosją i Koreą Północną trwa w najlepsze.

Od miesięcy Korea Północna wspiera Federację Rosyjską w wojnie z Ukrainą. Pjongjang dostarcza głównie pociski artyleryjskie oraz balistyczne. Resort obrony Korei Południowej szacował pod koniec lutego, że od czasu wrześniowego spotkania dyktatorów Korei Północnej i Rosji, Kim Dzong Una i Władimira Putina, Północ wysłała do Rosji około 6,7 tys. kontenerów z amunicją, która jest wykorzystywana podczas wojny z Ukrainą. Ta liczba może przekładać się na około 3 mln pocisków artyleryjskich kalibru 152 mm lub 500 tys. pocisków kalibru 122 mm.

Reklama

Analitycy i służby śledzą trasy logistyczne oraz identyfikują punkty na terenie Rosji, w których mogą być przechowywane „przesyłki” z Pjongjangu, na podstawie dokonywanych zobrazowań satelitarnych wykonywanych m.in. przez jednostki komercyjne. Warto zaznaczyć, że analizy nie są w stanie wykazać, co dokładnie znajduje się w kontenerach.

Informacje o dozbrajaniu Rosji przez Koreę Północną zostały ujawnione przez Biały Dom w listopadzie ubiegłego roku. Wywiad Korei Południowej poinformował także, że w zamian za wsparcie militarne, Pjongjang otrzymywał od Moskwy porady techniczne dotyczące wystrzelenia wojskowego satelity, przeznaczonego do rozpoznania. Kilka tygodni później został on z powodzeniem umieszczony na orbicie. Minister obrony Korei Południowej Shin Won-sik wyraził obawy, że urządzenie jest w stanie prowadzić rekonesans obiektów wojskowych w Korei Płd. i USA.

Reklama

Działania militarne prowadzone na terenie Rosji i Ukrainy toczą się na wielu płaszczyznach, na lądzie oraz w powietrzu, w konwencjonalny, a także niekonwencjonalny sposób tak, jak to przystało na wojnę hybrydową. Od samego początku niezwykle istotną rolę w tej wojnie odgrywa wywiad satelitarny. Dane obrazowe wysokiej rozdzielczości od różnych firm są integralną częścią mapowania, planowania i wsparcia operacyjnego.

Źródło: PAP/Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!