Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: nowe bazy szpiegowskie Chin na Kubie?

Zatoka Guantanamo sfotografowana z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Zatoka Guantanamo sfotografowana z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Autor. NASA

Najnowsze zdjęcia satelitarne wskazują na rozwój placówki szpiegowskiej na Kubie, która jest prawdopodobnie powiązana z działalnością Chin. Raport Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) z siedzibą w Waszyngtonie wskazuje, że to kolejne informacje mogące potwierdzić ubiegłoroczne pogłoski o działalności szpiegowskiej Państwa Środka z terytorium Kuby.

Działania ośrodków wywiadowczych poza granicami są obecnie klasycznymi zagraniami stosowanymi przez odpowiednie agencje państwowe. Jak podkreśla Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS), „pogłoski o szpiegowaniu wyspy przez Chiny krążą od dziesięcioleci. Problem powrócił w połowie 2023 r. wraz z doniesieniami mediów o chińskiej „bazie szpiegowskiej” w pobliżu Hawany”.

W 2023 r. pojawiły się informacje, jakoby Chiny szpiegowały Amerykanów z terytorium Kuby przynajmniej od 2019 r., a największe poruszenie wywołała wiadomość podana przez The Wall Street Journal. Według portalu, Chiny i Kuba podpisały porozumienie w sprawie budowy elektronicznej stacji podsłuchowej na wyspie. Koszt wyniósł kilka miliardów dolarów.

Reklama

Sytuacja powraca w 2024 r. wraz ze zdjęciami satelitarnymi wykonanymi przez firmę Maxar Technologies i opublikowanymi przez CSIS. Dane przedstawiają „cztery aktywne lokalizacje na Kubie, w których można prowadzić operacje wywiadu elektronicznego”, które mogą wspierać „wysiłki Chin mające na celu szpiegowanie Stanów Zjednoczonych”.

Niektóre z tych instalacji zostały wykryte już wcześniej, ale raport CSIS przynosi nowe szczegóły, dotyczące ich możliwości m.in, dzięki zainstalowaniu wielkich anten parabolicznych. Zamieszczone zdjęcia satelitarne pokazują placówki w Bejucal, El Salao, Wajay i Calabazar. Opisy poszczególnych lokalizacji znajdują się w udostępnionych postach.

Bejucal to miejsce, które zasłynęło jeszcze za czasów zimnej wojny. To właśnie tam przetrzymywane były radzieckie wyrzutnie pocisków. Dzisiaj określany jest przez CSIS mianem największej bazy przeznaczonej do wywiadu SIGINT (Signals intelligence) na Kubie.

Ośrodek badawczy z Waszyngtonu opisuje, że stacja radarowa na El Salao znajduje się w fazie konstrukcji od 2021 r. Kołowo rozmieszczony układ antenowy (ang. circularly disposed antenna array) po uruchomieniu „będzie stanowić potężne narzędzie do zwiększania świadomości w dziedzinie lotniczej i morskiej w regionie, w którym wojsko USA i jego międzynarodowi partnerzy działają regularnie”.

Reklama

Wajay znajduje się 10 km na północ od Bejucal. CSIS informuje, że obecnie placówka obejmuje 12 anten o różnych rozmiarach i orientacjach, obiekty przeznaczenia operacyjnego, a nawet małą farmę paneli słonecznych. Calabazar dysponuje podobną ilością anten, których rozmieszczenie jednak mogło ulec zmianie. CSIS sugeruje, że ostatnia z nich została zainstalowana w 2016 r.

Wiceminister spraw zagranicznych Kuby Carlos Fernandez de Cossio, odnosząc się we wtorek do tych informacji, nazwał ich ogłoszenie „kampanią zastraszania” i stwierdził, iż rzekome chińskie bazy wojskowe na Kubie „nie istnieją”. Dokładny opis baz szpiegowskich na Kubie, które mogą mieć powiązania z Chinami znajduje się TUTAJ.

Reklama

Opisywane dane od CSIS to dobre przykłady przydatności informacji pozyskiwanych z orbity zarówno poza konfliktem zbrojnym, jak i w trakcie. Zdjęcia satelitarne to w dzisiejszych czasach nieodłączny element operacji wojskowych oraz wywiadowczych. Zachęcamy zatem do śledzenia naszej serii „Widziane z orbity”, aby być na bieżąco z najnowszymi zdjęciami satelitarnymi.

Źródło: PAP / CSIS

Reklama
Reklama

Komentarze