Obserwacja Ziemi
Widziane z orbity: Rosja rozbudowuje na Białorusi magazyn nuklearny
Rosja rozbudowuje w środkowej Białorusi obiekt, który mógłby służyć do przechowywania głowic z ładunkami atomowymi – poinformował w sobotę dziennik „New York Times”. Obiekt został ukazany na zdjęciach satelitarnych.
Według analizy „NYT” w magazynie amunicji z czasów zimnej wojny pod miastem Osipowicze powstają zabezpieczenia charakterystyczne dla rosyjskich miejsc przechowywania broni nuklearnej. „Jeśli Rosja przemieści tam broń, byłby to pierwszy raz od upadku Związku Sowieckiego w 1991 r., gdy przechowuje ją poza swoimi granicami” – podkreśla dziennik.
Rosja już ma na własnym terytorium głowice nuklearne w pobliżu Ukrainy i państw NATO, ale umieszczenie jej na Białorusi wygląda na próbę zaakcentowania nuklearnego zagrożenia i siły odstraszania – pisze „NYT”. Rosyjski dyktator Władimir Putin wspomniał na początku roku, że Rosja wkrótce zakończy budowę „specjalnego magazynu dla taktycznej broni nuklearnej” na Białorusi.
„NYT” przeanalizował nagrania i zdjęcia satelitarne, a także przeprowadził rozmowy z ekspertami od broni nuklearnej i kontroli zbrojeń, by prześledzić nową budowę, która rozpoczęła się w marcu 2023 r., ok. 190 km na północ od granicy Ukrainy.
Satellite Images Reveal Where Russian Nukes Could Be Stored in Belarus
— INSIDER | POLITIC (@insider_politic) May 10, 2024
A New York Times analysis shows security upgrades unique to Russian nuclear storage facilities at a Cold War-era munitions depot.
These new security features and other upgrades at a munitions depot in… pic.twitter.com/SDr9PHOo3h
Wśród cech typowych dla rosyjskich miejsc składowania broni atomowej zauważono potrójne ogrodzenie wokół ściśle strzeżonego obszaru oprócz istniejącego zabezpieczenia całego obiektu, a także krytą rampę przeładunkową połączoną z budowlą, która wygląda na podziemny bunkier z czasów sowieckich.
Hans Kristensen z Federacji Amerykańskich Naukowców powiedział po przeanalizowaniu obiektu, że budowa związana z bronią nuklearną na Białorusi „zapewne ma na celu wytrącenie z równowagi wysuniętych najbardziej na wschód państw członkowskich NATO, ale nie da Rosji znacznej nowej przewagi militarnej w regionie”.
Wykorzystanie satelitów podczas wojen w ostatnich latach znacząco wzrosło. Odpowiednim przykładem jest trwająca wojna na Ukrainie, gdzie szczególnie ważne okazały się właśnie satelity obserwacyjne. Dzięki nim wojsko może pozyskiwać dane wywiadowcze, np. o ruchach wojsk nieprzyjaciela czy rozmieszczeniu istotnego sprzętu. Zobrazowania pozwalają również ocenić skalę i precyzję wykonanego ostrzału, co dobrze udowadniają również powyższe zdjęcia.
Źródło: PAP/Space24.pl