Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: tragedia szpitala Al-Szifa w Gazie

Zniszczenia w Gazie po bombardowaniu przez Izrael.
Zniszczenia w Gazie po bombardowaniu przez Izrael.
Autor. Prachatai / Flickr

Szpital Al-Szifa to jeden z najbardziej newralgicznych obiektów w trwającej wojnie między Izraelem a Hamasem, który według doniesień wykorzystywał obiekt cywilny do celów wojskowych. Podczas walk armia Izraela wkraczała w rejon obiektu w celu ostrzelania go. Zniszczenia szpitala Al-Szifa zostały ukazane na zdjęciach satelitarnych.

Po raz pierwszy izraelska armia weszła na teren obiektu w listopadzie 2023 r. Spotkało się to z ostrą krytyką, w trakcie walk ucierpieli przebywający w szpitalu cywile. Izraelskie wojsko odkryło w pobliżu budynku tunele, które w ocenie armii były wykorzystywane jako centra dowodzenia terrorystów, czemu przeczył zarówno Hamas, jak i dyrekcja szpitala.

18 marca izraelskie wojsko rozpoczęło drugą operację na terenie szpitala, po otrzymaniu „precyzyjnych informacji wywiadu”, że w placówce znów gromadzą się siły Hamasu. Zabito ok. 180 terrorystów, a ponad 800 pojmano i skierowano na przesłuchania - informowała armia.

Reklama

Terroryści z Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu przyznali się, że wykorzystywali szpital Al-Szifa w Gazie jako swoje centrum operacyjne, w którym przebywało 600-1000 bojowników - poinformowała we wtorek jednostka izraelskiej armii odpowiedzialna za przesłuchiwanie schwytanych terrorystów.

W niedzielę, 31 marca armia Izraela poinformowała, że na tamtejszym oddziale położniczym znaleziono sporą ilość broni; karabiny, ładunki wybuchowe i pistolety miały być ukryte m.in. w podwieszanych sufitach i poduszkach. Na zdjęciach satelitarnych ukazano zniszczenia powstałe w wyniku kilkumiesięcznych działań wojskowych.

Izrael twierdzi, że w obliczu trwających walk żołnierze ewakuowali cywilów, pacjentów i personel medyczny do innej części szpitala, wyposażonej „przez siły zbrojne w celu umożliwienia kontynuacji leczenia”. Z przesłuchań wziętych do niewoli palestyńskich radykalnych organizacji Hamas i Palestyński Islamski Dżihad wynika, że wrócili na teren szpitala na przełomie roku, zaledwie miesiąc po tym, jak kompleks medyczny opuściła armia izraelska.

Reklama

Sytuacja ponownie zmieniła się w 1 kwietnia br., kiedy zagraniczne media poinformowały o wycofaniu się Izraela z rejonu szpitala. Doniesienia zostały następnie potwierdzone przez samą armię, która dodała, że w wyniku operacji zlikwidowano ponad 40 islamistów, a zatrzymano kilkaset osób podejrzanych o działalność terrorystyczną. 28 marca natomiast, wojsko Izraela podało, że w walkach w szpitalu Al-Szifa zginęło już ponad 200 islamistów.

Zdjęcia satelitarne dostarczają danych m.in. z zakresu ruchów wojsk przeciwnika, czy też skalę zniszczeń w danym miejscu. Wykorzystanie satelitów jest również widoczne w trwającej wojnie na Ukrainie. Jeszcze przed rozpoczęciem konfliktu za naszą wschodnią granicą można było zaobserwować, dzięki zdjęciom wykonanym m.in. przez Maxar Technologies, koncentracje rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą, co także pozwoliło na lepsze przygotowanie się do zaistniałej sytuacji.

Źródło: PAP / Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama