Reklama

SATELITY

Para polskich satelitów już poza ISS [AKTUALIZACJA]

Moment rozmieszczenia nanosatelitów z pokładu ISS. Fot. NASA [nasa.gov]
Moment rozmieszczenia nanosatelitów z pokładu ISS. Fot. NASA [nasa.gov]

Para polskich nanosatelitów, Światowid i KRAKsat, została 3 lipca br. pomyślnie rozmieszczona z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na niskiej orbicie okołoziemskiej - przekazał zespół obsługujący misję obu satelitów, reprezentujący firmę SatRevolution. Uwolnienie nastąpiło około godziny 13.55 CEST z wykorzystaniem specjalnego dyspensera firmy NanoRacks, zamontowanego w japońskim module Kibo. [AKTUALIZACJA] Przedstawiciele firmy SatRevolution deklarują nawiązanie łączności dwukierunkowej z satelitą Światowid. Jednocześnie, przedwczesne okazały się dotychczasowe doniesienia o przechwyceniu sygnału z KRAKsata - krakowski zespół nadal oczekuje na nawiązanie kontaktu z obiektem.

Satelity Światowid i KRAKsat przebywały na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od 19 kwietnia br., czyli momentu przybicia do niej statku towarowego Cygnus, przewożącego ładunek zaopatrzenia i nanosatelitów. Kapsułę wystrzelono na orbitę z użyciem rakiety Antares. Na 3 lipca 2019 roku wyznaczono oczekiwany termin umieszczenia ich w otwartej przestrzeni kosmicznej. Krótko przed godziną 14.00 tego dnia konstrukcje satelitarne pomyślnie uwolniono z pokładu ISS. Wskazano przy tym, że pierwsza próba nawiązania kontaktu z instrumentami na orbicie będzie mogła nastąpić po 30 minutach od uwolnienia.

[AKTUALIZACJA] W godzinach wieczornych jeszcze tego samego dnia pojawiły się doniesienia, przekazywane przez zagranicznych radioamatorów, o odebraniu pierwszych sygnałów z nowych polskich satelitów. Przedstawiciele firmy SatRevolution potwierdzili wkrótce nawiązanie łączności dwukierunkowej z obiektem Światowid podczas jego przelotu w zasięgu komunikacji ze swoim segmentem naziemnym. Jednocześnie, przedwczesne okazały się dotychczasowe wzmianki o rozpoczęciu nadawania przez KRAKsata - krakowski zespół nadal oczekuje na pierwszy kontakt ze swoim satelitą.

Na profilach społecznościowych zaangażowanych zespołów udostępniono natomiast fragment roboczego nagrania, które przedstawia dokładny moment uwolnienia polskich nanosatelitów z wnętrza stacji.

Światowid jest demonstratorem technologicznym komercyjnego satelity obserwacji Ziemi, stworzonym przez firmę SatRevolution. Przedstawiany jest jako pierwszy tego typu instrument całkowicie zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce. Dysponuje możliwościami zbierania danych o rozdzielczości do 4 m. Korzysta z obiektywu 300SR zaprojektowanego we współpracy z europejskim centrum B+R Irix z siedzibą w Krakowie. Satelitę stworzono w standardzie 2U-Cubesat.

image
Satelita Światowid - koncepcja graficzna. Ilustracja: SatRevolution [satrevolution.com]

 

KRAKsat to z kolei satelita doświadczalny stworzony przez krakowskich studentów AGH i Uniwersytetu Jagiellońskiego przy wsparciu firmy SatRevolution. Po uwolnieniu z pokładu stacji rozpocznie on testowanie mechanizmu samostabilizacji w przestrzeni kosmicznej – z użyciem koła zamachowego opartego na ferrofluidzie, stanowiącego tańszą alternatywę od obecnie stosowanych rozwiązań. Przez okres kolejnego roku odczytywane będą parametry napięcia na poszczególnych komponentach, temperatury wewnątrz urządzenia oraz dane telemetryczne z żyroskopu. Przyszłego lata KRAKsat obniży swoją orbitę na tyle, że spłonie w ziemskiej atmosferze, by nie stać się kolejnym z licznych kosmicznych śmieci.

image
Fot. KRAKsat/AGH [kraksat.pl]

 

Swój udział w rozpoczętej misji Światowida i KRAKsata mogą brać także osoby spoza zaangażowanych zespołów, zainteresowane udziałem w analizowaniu danych przesyłanych przez satelity. W przypadku KRAKsata, kontrola misji będzie przeprowadzana za pomocą specjalnej platformy internetowej www.kraksat.space, gdzie radioamatorzy wraz z innymi miłośnikami komunikacji satelitarnej będą mogli przesyłać dane samodzielnie odebrane z orbity. Szczegółowe parametry sygnału Światowida podano natomiast w zakładce na stronie internetowej SatRevolution. Satelity będą nadawać na częstotliwości 435.500 MHz.

Pozycję orbitalną instrumentu KRAKsat będzie można śledzić na bieżąco za pośrednictwem strony internetowej projektu. Relację z momentu uwolnienia obu satelitów ze stacji ISS można było obserwować na żywo za pośrednictwem niżej załączonego kanału, a także z profilów społecznościowych SatRevolution oraz KRAKsatSpaceSystems.

Szczegółowe informacje na temat omawianych polskich satelitów można znaleźć na stronach internetowych projektów KRAKsat i Światowid.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!