Reklama

SATELITY

Ostatnie dni konkursu dla „łowców” szczególnych zobrazowań Ziemi

Fot. CloudFerro
Fot. CloudFerro

Jeszcze tylko do 31 października br. można przesyłać zgłoszenia w międzynarodowym konkursie na najbardziej przykuwające uwagę zobrazowania satelitarne Ziemi – w tym roku tematem przewodnim są przejawy zmian klimatycznych. Przesyłane propozycje będą oceniali eksperci z głównych europejskich oraz polskich instytucji sektorowych – Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR), a także specjaliści reprezentujący samego organizatora, czyli polską spółkę CloudFerro. Udział w konkursie jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich zainteresowanych.

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy przesłać kadr z satelitarnym ujęciem powierzchni Ziemi, wygenerowany na jednej z trzech dostępnych bezpłatnie europejskich platform przeglądu danych satelitarnych: CREODIAS, WEkEO lub niemieckiej CODE-DE. Działają one w oparciu o rozwiązania chmurowe, które stworzyło i obsługuje polskie CloudFerro. Każdego dnia trafia na nie ok. 25 terabajtów zdjęć z satelitów programu obserwacji Ziemi Copernicus. To ilość danych, którą można porównać do ponad 12 tys. godzin filmu HD czy 7,5 miliona zdjęć zrobionych aparatem o rozdzielczości 12 megapikseli.

Hasło tegorocznej edycji konkursu brzmi: „Together for Green Earth!” (tłum. „Razem dla zielonej Ziemi!”), dlatego preferowane zgłoszenia konkursowe powinny przedstawiać przejawy zmian klimatycznych, uchwycone przez satelity w ostatnich latach.

Konkursowa propozycja może pochodzić z dowolnego satelity programu Copernicus, zarówno optycznego jak i radarowego. Uczestnicy mają tu dużą dowolność wyboru różnych technik wizualizacji i przetwarzania, jak np. klasyfikacja czy detekcja zmian.

„Zastosowane procesy powinny uwydatnić na zobrazowaniu zachodzące zmiany klimatu czy zjawiska, które są ich następstwem np. pożary, powodzie, susze, topniejące lodowce na Grenlandii czy zmniejszające się zalesienie Puszczy Amazońskiej. Uczestnicy mogą eksperymentować z dowolną kombinacją kanałów (np. w podczerwieni) i z wykorzystaniem różnych wskaźników spektralnych” - podpowiada Klaudia Bielińska z CloudFerro. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów bezpłatnych programów do przetwarzania i wizualizacji danych jak np. QGIS czy SNAP, które można wykorzystać do przygotowania pracy konkursowej.

Szczegółowy regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej konkursu. Zgłoszenia należy przesyłać do 31 października 2021 r.

Źródło: CloudFerro


image
Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama