Reklama

Nawigacja

Panele słoneczne kolejnego tuzina satelitów Galileo powstaną w Holandii

Ilustracja: ESA-J.Huart
Ilustracja: ESA-J.Huart

Holenderska firma Airborne Aerospace otrzymała kontrakt od Airbus Defence and Space Netherlands na wyprodukowanie 48 paneli nośnych dla baterii słonecznych dwunastu nowych satelitów Galileo.

Do tej pory przedsiębiorstwo Airborne Aerospace dostarczyło 88 paneli dla Airbus DS NL, który to koncern był także głównym wykonawcą paneli fotowoltaicznych 22 satelitów Galileo, które zostały już zbudowane. Obecnie 18 z tych satelitów Galileo działa na orbicie. Nowa partia dwunastu satelitów ma być wynoszona w latach 2020-2023.

Rakieta Ariane 5, która wystartowała 12 grudnia 2017 r., miała na pokładzie cztery satelity nawigacyjne Galileo, wyposażone w skrzydła baterii słonecznych wykonane w Holandii, w tym 16 paneli słonecznych wyprodukowanych przez Airborne. Każdy satelita Galileo jest zasilany dwoma skrzydłami, składającymi się z dwóch paneli. Każdy panel ma powierzchnię 2,75 m2.

Galileo to europejski globalny system nawigacji satelitarnej, zapewniający bardzo dokładną, gwarantowaną globalną usługę pozycjonowania pod kontrolą cywilną.

Kiedy konstelacja będzie w pełni sprawna, z większości miejsc na Ziemi zawsze będzie widocznych od sześciu do ośmiu satelitów, dzięki czemu pozycje będą określane bardzo dokładnie - z dokładnością do kilku centymetrów.

System nawigacji Galileo jest opracowywany przez Europejską Agencję Kosmiczną na zlecenie Komisji Europejskiej.

Reklama

Komentarze

    Reklama