Reklama

SATELITY

Pierwszy nepalski satelita już w kosmosie

NepaliSat-1 podczas testów w Japonii. Fot. NAST
NepaliSat-1 podczas testów w Japonii. Fot. NAST

W środę 17 kwietnia na orbitę wysłany został  NepaliSat-1, pierwszy nepalski satelita. Jego lot w kosmos został zrealizowany w ramach misji towarowego statku Cygnus (NG-11), który dostarcza zapasy i eksperymenty na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Satelita waży około 1,3 kg, a jego konstrukcja oparta jest na standardzie CubeSat, który jest popularnym rozwiązaniem ze względu na niskie koszty budowy oraz dużą gamę gotowych rozwiązań.

Statek produkcji Northrop Grumman, na pokładzie którego znalazł się NepaliSat-1, został wyniesiony w kosmos przez rakietę Antares. Pojazd wystartował 17 kwietnia 2019 r. o godz. 22:46 czasu polskiego i w piątek 19 kwietnia zadokował do ISS.

Nanosatelita pozostanie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez najbliższy miesiąc, a następnie zostanie wypuszczony na własną orbitę. Konstruktorzy przewidują, że spędzi w kosmosie około 6 miesięcy, a następnie, zwalniając i obniżając lot, finalnie spali się w atmosferze.

CubeSat został zaprojektowany i zbudowany głównie przez dwóch nepalskich naukowców: Aabhasa Maskey’a oraz Harirama Shrestha, którzy studiują aktualnie w Instytucie Technologicznym Kyushu (Kyushu Institute of Technology) w Japonii.

Prace koordynowane były natomiast przez Nepalską Akademię Nauki i Technologii (NAST: Nepal Academy of Science and Technology). Rzecznik prasowy NAST zaznaczył, że inwestycja w NepaliSat-1 motywowana była przede wszystkim chęcią otworzenia nowej ścieżki rozwoju dla nauki i zainicjowania działań w zakresie technologii kosmicznych.

NAST zaznaczyło, że komunikacja z satelitą odbywać się będzie za pomocą stacji naziemnej znajdującej się w siedzibie Akademii, a przesyłane będą między innymi zdjęcia Nepalu wykonane na orbicie, które będą analizowane pod kątem informacji geograficznych.

Tworzenie NepaliSat-1 realizowane było w ramach projektu BIRDS prowadzonego przez instytut w Kyushu. Celem BIRDS jest wspieranie mniejszych państw w pracach nad pierwszym satelitą. Przedsięwzięcie to jest realizowane we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych.

Na satelicie znajduje się flaga Nepalu oraz logo NAST. Zostały tam również umieszczone nazwiska naukowców zaangażowanych w skonstruowanie satelity.

Tym samym statkiem, którym w kosmos poleciał NepaliSat-1, na Międzynarodową Stację Kosmiczną wysłane zostały dwa polskie satelity: stworzony przez SatRevolution Światowid i zbudowany przez grupę studentów AGH oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego CubeSat KRAKsat, który przetestuje innowacyjne ferrofluidowe koło zamachowe.

Reklama

Komentarze

    Reklama