Reklama

SATELITY

Pierwszy w pełni elektryczny moduł napędowy od Thalesa dla satelity Eutelsat KONNECT

Ilustracja: Eutelsat via Facebook
Ilustracja: Eutelsat via Facebook

Thales Alenia Space, wspólne przedsięwzięcie pomiędzy Thales (67 procent) i Leonardo (33 procent), dostarczyła pierwszy elektryczny moduł napędowy Spacebus Neo Xenon Propulsion System (XPS). Zostanie on zintegrowany z satelitą KONNECT Eutelsat.

Moduł XPS został zaprezentowany w Centrum Integracji i Produkcji Napędów Kosmicznych w Thales Belfast. Zostanie on wykorzystany do wyniesienia satelity KONNECT Eutelsat na docelową pozycję na orbicie geostacjonarnej. Ponadto będzie utrzymywał stację na orbicie przez co najmniej 15 lat.

Po udanych testach, które zostały przeprowadzone na początku 2018 roku, moduł Spacebus Neo XPS wszedł w ostatni proces produkcji. Moduł Spacebus Neo XPS jest wysoce innowacyjny. Jest to bardzo kompaktowy i wydajny moduł napędowy posiadający zdolność do wyniesienia  na orbitę bardzo dużych i ciężkich satelitów. Konstrukcja została całkowicie zoptymalizowana, aby umożliwić bardzo szybki i wydajny montaż. Za zaprojektowanie napędu XPS odpowiada Centrum Kompetencyjne Napędu Kosmicznego Thales Alenia Space z siedzibą w Harwell w Wielkiej Brytanii.

Inżynierowie w Belfaście zakończyli proces wdrażania innowacyjnej technologii. Rozpoczęli montaż zbiorników ksenonowych, centralnego kanału z przewodami elektrycznymi i hydraulicznymi do połączenia z napędem elektrycznym satelity KONNECT. Moduł napędowy jest jednym z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń kosmicznych, jakie kiedykolwiek wyprodukowano w Wielkiej Brytanii przez Thales Alenia Space. Ma 1,8 m wysokości i 3,6 m szerokości. Waży do 1,8 tony. Pierwszy moduł napędowy XPS zostanie zintegrowany z satelitą KONNECT. Następnie zostaną przeprowadzone testy przed startem.

Innowacyjne technologie, takie jak ten moduł napędu elektrycznego, ułatwią dostęp do przestrzeni kosmicznej, ale także zapewnią nowe miejsca pracy i wzrost gospodarczy. Współpracujemy z przemysłem w celu zwiększenia naszego udziału w globalnym rynku kosmicznym do 10 procent do 2030 r., a obiekt Thales Alenia Space w Belfaście jest doskonałym przykładem brytyjskich możliwości. dr Graham Turnock, dyrektor generalny UK Space Agency

Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) ds. telekomunikacji i zintegrowanych aplikacji, Magali Vaissiere, dodał: "Program Spacebus Neo jest doskonałym przykładem udanego partnerstwa publiczno-prywatnego ARTES, w ramach którego integrator systemów satelitarnych zarządza innowacyjnym projektem na dużą skalę i jego walidacją na orbicie".

Źródło: Thales Alenia Space

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!